Sokan nem tulajdonítanak figyelmet a gyümölcsfákon megjelenő mézgásodásra, pedig nem ártana, ugyanis ez a jelenség egy amolyan segélykiáltás a fa részéről. Nézzük, mit is jelent pontosan a gyümölcsfák mézgásodásra, és mit kell tennünk, ha megjelenik!
Mit jelent a gyümölcsdákon megjelenő mézgásodás?
Sokszor láthatunk mézgafolyásokat a metszési felületeknél, elsősorban a csonthájasoknál, de más fajok esetében is. Ennek a folyásnak számos oka lehet, és igazából nem is szükséges azonnal növényvédelmi problémára gondolni. A mézga nem más, mint egy gyantás folyadék, ami egy idő után teljesen megszilárdul, és ott marad a fa törzsén, már megkeményedve. A mézgafolyás több okból jelenhet meg: nagy a metszési felület; magas a talajvízszint; túl sok a nitrogén; fizikai sérülések, ágelhalás, stb.; de lehet természetesen növényvédelmi probléma is.
Megállapíthatjuk, hogy a mézgaképződés a favédekező mechanizmusa valamilyen rendellenes folyamat ellen. A mézga képződése a fa sejtjei által elindított folyamat, mellyel a fa védekezik az őt ért káros hatások ellen, azonban a tényleges okokat nehéz meghatározni ránézésre. A fák szövetében a tápanyagszállító edénynyalábok eltömődnek ilyenkor, a bennük lévő nedvkeringés leáll, ezután jelenik meg a növényi részek felszínén a cukorból és szerves savakból álló mézga. Növényeink közül leginkább a meggy-, a cseresznye-, az őszibarack-, illetve a szilvafák hajlamosak a mézgásodásra, ugyanakkor más fajok törzsén is megpillanthatjuk ezt a fényes, barnás, kocsonyás anyagot.
Mézgásodás növényvédelmi probléma esetén
Nézzük, melyek lehetnek azok a növényvédelmi problémák, amik a mézgásodást okozhatják! A mézgafolyás indulhat rovarok (pl. nagy farontó lepke) károsításakor, vagy (inkább őszi-, és kajszibarack esetén) gutaütés betegség kialakulásakor. A gutaütés eléggé komplex betegség, mivel mind gombás, mind baktériumos betegségek, de még fertőződések is okozhatják. Még számolnunk kell továbbá fitoplazmás betegségekkel is, melyek tünetei nagyon hasonlítanak a gutaütés tüneteire, viszont mézgaképződést nem okoz.
Védekezés a mézgásodás ellen
Minden esetben érdemes eltávolítanunk a gyümölcsfák törzsén megjelent mézgát, ezután sebkezelő szerrel kell ápolnunk a helyét, viszont érdemes a mézgaképződés okait feltérképezni, és eszerint védekezni. Azt fontos azonban megjegyeznem, hogy a fákon megjelenő mézgacseppek nem feltétlenül okozzák a fa elpusztulását, tehát a fa akár több évig is életképes lehet az őt ért stresszhatások ellenére is. Tudtad, hogy a mézgát fel is lehet használni? A következő oldalon elmondom, hogyan!