Védekezés méhtámadás ellen

Mit tegyünk méhtámadás esetén?

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes
Méhtámadás elleni teendők

Legyen kéznél egy tűzoltó készülék

Egy jó önvédelmi megoldás kéznél tartani egy tűzoltó készüléket, ha telkeden járkálsz, és nem viselsz védőfelszerelést. Egy ilyen készülékből akár egyetlen fújás is végezhet a méhekkel, habár magadat viszonylag nehéz megvédeni vele. Ez a módszer akkor a leghatékonyabb, ha azt látod, hogy valaki mást támadnak épp a méhek. Fogd a készüléket, és fújj rájuk. A méhek ettől megzavarodnak majd, és egy jó részük valószínűleg ott helyben el is pusztul. Ragadd meg az illetőt, és segíts neki eljutni a legközelebbi búvóhelyre. 

Ne ugorj a vízbe

Sokan vétik el azt a hibát, amikor méhek kergetik őket, hogy beugranak a vízbe. Ez több okból is nagyon rossz ötlet. A legtöbbek háza táján az egyedül víztest egy mesterséges medence. A probléma ezzel az, hogy a méhek imádják a medencéket, mert egyrészt vízre van szükségük, másrészt még a fertőtlenítéshez használt klór is vonzza őket. Ha nem szeretnéd a medencédhez csalogatni méheidet, akkor klór helyett sóval tisztítsd a vizét.

hirdetes

Egy másik probléma, hogy a víz csak addig segít, amíg a felszín alatt vagy. A méhek ugyan nem tudnak úszni, de amint fel kell jönnöd levegőért, rögtön lecsapnak majd rád. Ha mindez nem lenne elég, vizes ruháid rád tapadnak majd. Így amikor rájössz, hogy a medence nem ideális menedék, és megpróbálsz tovább szaladni, a ruharétegek csak még kevesebb védelmet biztosítanak majd a szúrásoktól. A lényeg: kerüld a vizet, mert egy ilyen helyzetben többet árthat, mint amennyit segíthet.

Húzogasd ki a fullánkokat

Ha sikerült elmenekülnöd a méhek elől, akkor ne felejtsd el kihúzogatni magadból a fullánkokat, amik benned maradtak. Ez fontos, mert amíg a bőrödben vannak, folyamatosan pumpálják majd beléd a mérgüket (igen, még úgy is, hogy leszakadtak a méhekről), ami duzzadást, rosszabb esetben pedig allergiás reakciókat okozhat. Ha van kéznél egy bankkártya, akkor azzal megpróbálhatod kikaparni bőrödből a fullánkokat. Minél kevesebb ideig vannak benned, annál jobb. A méhek mérge nagyon erős, és már rövid időn belül is heves reakciókat válthat ki szervezetedből – különösen, ha több is megszúrt. Ne habozz tehát, és tartsd szemmel azokat a sebeket, amiket látsz is.

Kérj orvosi ellátást

Amikor egy méh megszúr, akkor az esetek többségében elég csak eltávolítani a fullánkot, bevenni egy kis difenhidramint, és figyelni a sebet. Ha azonban egy egész sereg méh támadott rád, nagyon fontos, hogy minél előbb megnézesd magad egy orvossal. Még ha nem is vagy allergiás rá, a méhek mérge nagyobb mennyiségben súlyos veszélyt jelenthet a szervezetedre. A méhszúrások helye normál esetben bepirosodik, feldagad és viszkethet is.

Heves allergiás reakció esetében azonban csalánkiütések jelenhetnek meg a bőrön, légzési zavaraid lehetnek, nehezebbé válhat a nyelés, megemelkedhet a pulzus, émelyegni, szédelegni kezdhetsz, és hányhatsz vagy akár el is ájulhatsz. Ha bármelyiket tapasztalod ezek közül, akkor baj van. Lehetőleg ne várd meg, és minél előbb kérj orvosi segítséget egy támadást követően.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Fauna Egyesület és Alapítvány

Állatvédõ szervezet A Fauna pártoktól független civil szervezet, mely a szemléletformálás... Tovább

törpenövés

A szervezet (főképpen a csontrendszer) nagy részére kiterjedő fejl.zavar (gátlás). Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok