Egy nagyon szuper ötletet mutatok most meg nektek. Cikkemből kiderül, hogyan készíthettek saját kezűleg, fillérekből és könnyedén méhkaptárt! Ha szeretnétek kipróbálni a méhészkedést, akkor a legjobb tippeket sajátíthatjátok el, ráadásul még a méheknek is segíthettek!
(Fotó forrása: handimania.com)
Engem mindig is érdekelt a méhészkedés, de megmondom őszintén, hogy sosem mertem belevágni nagyban. Ez leginkább azért van, mert kicsit mindig féltem a méhektől, főleg akkor, amikor nagyon sokan voltak. Nem vagyok allergiás, csípett meg már méh is nem egyszer, de valamiért akkor is tartok tőlük. Pár évvel ezelőtt viszont elhatároztam, hogy márpedig akkor is méhészkedni fogok! Megkerestem egy régi ismerősömet, aki már több mint harminc éve ápolja kapcsolatát a méhekkel. Mindent tud róluk, rengeteg szorgos kis munkással foglalkozik minden egyes évben, és isteni finom mézet ad ajándékba nekünk szinte havonta.
Ő mondta el nekem, hogy nem javasolja azt, hogy nagyban foglalkozzak a méhekkel, mivel ez rengeteg odafigyelést igényel, ráadásul nem lehet bennem semmi félelem, ha tényleg velük szeretnék törődni. Azonban volt egy nagyon remek ötlete, amit azonnal ki is próbáltam! Elmesélte, hogy az unokáival szerette volna megismertetni a méhészkedés örömeit, azt viszont nem akarta, hogy sok méhecske vegye őket körül.
Ezért készített velük együtt befőttes üvegekből méhkaptárt. Megkértem arra, hogy mutassa meg nekem is ezt az ötletet, ezután pedig nekivágtunk a kaptárépítésnek. Először csak öt darab befőttes üveggel kezdtük az építést, idén már megemelem ezt a számot a duplájára, mivel nagyon megbarátkoztam a kis méhecskékkel, és minden félelmem elszállt! Mindenkinek ajánlom a méhkaptár megépítését, nagyon érdekes, és szép élményben lehet részetek, nézzük az építés menetét!
Mi szükséges a méhkaptárhoz?
12 darab befőttesüveg (720 ml), furnérlap (15-20 mm vastag), ceruza, vonalzó, csavarok, csavarozó, favédő festék, fűrész, méretre vágott léc a keretnek.
A méhkaptár építésének menete
Először is nézzük meg, hova fognak kerülni a befőttes üvegek, majd ceruzával jelöljük meg egyforma távolságokra az üvegek pontjait. A lap széleinek körben maradjon meg 10-15 centiméter távolság az első pontig. Ezután fűrészeljük ki a lyukakat, mégpedig úgy, hogy az üvegek pontosan beleférjenek, majd rögzítsük a méretre vágott léceket a furnérlapra, ugyanis ez lesz a keretünk.
Erősítsük meg az üvegeket tartó lyukakat alulról, hogy ne törjenek majd el a méz tömegétől. Kész is vagyunk, nincs más dolgunk, mint az egész szerkezetet lekezelni favédő réteggel, és üzembe helyezni a kaptárt, a méhek pedig majd elkezdik az üvegekbe tenni a mézet! Íme, egy szuper kis videó erről a csodás találmányról!
A következő oldalon pedig olvashattok egy kicsit többet a méhkaptárokról!