Nagyon sok bajba jutott méh-el lehet találkozni mostanában, ez annak köszönhető, hogy tavasszal még nem találják annyira a helyüket. Éppen ezért kötelességünk segíteni nekik/rajtuk, ez ugyanis a mi érdekünket is szolgálja. Nézzük tehát, mivel itathatjuk az elgyengült méheket!
A mézelő méhek a haszonnövények 80%-ának beporzásáért felelősek világszerte, ami az emberek által fogyasztott élelmiszerek egyharmadát jelenti. Ha eltűnnének, azzal nem csak kedvenc zöldségeink és gyümölcseink hagynák abba a termést, de számos takarmánynövényt is képtelen lennénk tenyészteni, ami súlyos problémát jelentene a haszonállatok tenyésztését illetően (amelyek szintén fontos részét képezik étrendünknek). A Conelli Egyetem egyik tanulmánya szerint a mézelő méhek csak az Egyesült Államokban évente 14 milliárd dollár értékű terményért felelősek.
Egy méh percenként 10 ezer szárnycsapást végez, és legalább 2000 virágot látogat meg minden egyes nap. A kemény munka kifárasztja a zümmögő kerti segédeket, és nekik is rendszeres folyadék-utánpótlásra van szükségük, hogy egészségesek, és erősek maradhassanak. Amikor a méhek szomjasak, akkor mindenféle vízforrásokból megpróbálhatnak folyadékhoz jutni – például állatok itatóiból, úszómedencékből, vagy friss pocsolyákból.
A víznek különösen fontos szerepe van a méhek életében és munkásságában, ugyanis a szimpla elfogyasztáson kívül többek között arra is használják, hogy feloldják vele az elkristályosodott mézet, felhígítsák azt a lárvák táplálása céljából, illetve hogy lehűtsék magukat a forróbb napokon.
Mivel ne itassuk a méheket?
Érdekes, hogy pont Sir David Attenborough filmes természettudós közösségi média oldalain jelent meg az a hamis és kárt okozó hír, melyben azt állították, hogy segíthetünk a méheknek akkor, ha cukros vizet teszünk ki nekik itatónak. Remélem, hogy ezek után mindenki tisztában lesz azzal, hogy a cukros víz nem segít a méheknek, sőt, egyenes káros a kis rovarok számára!
Az álhírt a BBC kérésére eltávolította a közösségi média oldal, de sajnos későn, mivel nagyon sok webhely átvette, lemásolta, így továbbra is folyamatosan osztják a kártékony információt. Mindezek után, nézzük, hogyan készíthetsz saját kezűleg praktikus és tökéletes méhitatót a kertedbe, a következő oldalon lépésről lépésre mondok el mindent!