A meggyfa 3 különböző metszése
1. A meggyfa metszése kiültetéskor
Rögtön azután, hogy kiültettük a meggyfánkat a kertbe, el kell végeznünk a az ültetéskori metszést. Először ki kell választani a vázágak, majd azokat vissza kell metszeni. Általában 3-4 darab vázág helyezkedik el egy meggyfán, ezeket metsszük el az ág egyharmadánál, egy külső állású rügy tövében. Figyeljünk rá, hogy a sudár legyen magasabb a vázágaknál! A sudárnak és a vázágaknak a csúcsszöge 120 fokot kell, hogy zárjon és a törzshöz képest a vázágak körülbelül 45 fokod szögben álljanak!
2. Koronalakítás metszéssel
A vázágak és a sudárhajtás visszametszését koronaalakító metszésnek nevezzük. A ritkítás során ügyelnünk kell rá, hogy ne távolítsunk el túl sok fiatal, azaz 1- max 2 éves vesszőt, hiszen akkor könnyen termés nélkül maradhat a meggyfánk. Ezt a metszést tavasszal kell elvégezni még rügyfakadás előtt! A koronaalakító metszés célja, hogy a meggyfánk lombkoronája megfelelő mennyiségű napfényhez jusson és tiszta levegőt kapjon.
3. Fenntartó metszés
A harmadik és egyben utolsó meggyfa metszési fajta a fenntartható metszés. Erre a metszésre akkor van szükség, ha a meggyfánk már elmúlt 5 éves. Ezzel a metszéssel megakadályozhatjuk, hogy a fánk vázága felfelé terebéjesedjenek. A fenntartó metszés során végezzük ez a ritkítást is, amikor az egy éves vesszőket és a fa belseje felé növekvő vesszőket visszavágjuk.
A meggyfa megfelelő gondozása
A meggyfa kíváló alkalmazkodó képességgel rendelkezik, aminek átlagos igényei vannak. Sokban hasonlít a cseresznyére, például a fényigényük megegyezik, tehát kedveli a napos helyeket, azonban a cseresznyétől eltérően a melegigénye nem olyan magas. Kiválóan bírja a fagyokat, és mivel a virágai sem nyílnak túl korán, ezért nem kell tőle tartani, hogy a tavaszi fagy kárt tesz benne.
A vízigénye is átlagosnak mondható, de ha folyamatosan locsoljuk, akkor biztosan sok meggy fog teremni az ágain. A jó termés érdekében gondoskodjunk a jó vízgazdálkodású és tápanyagban gazdag talajról!
Amikor kiülteted, vedd figyelembe a növekedését! A kiásott gödör legyen kétszerese a meggyfa gyökérzetének, hogy legyen helye növekedni! Ilyenkor feltudjuk javítani a talajt úgy, hogy trágyát helyezünk a gödör aljára, amit aztán betemetünk a földdel. Itt legyünk óvatosak! Ügyeljünk rá, hogy a trágya ne érintkezzen közvetlenül a gyökerekkel, mert kárt tehet benne. Ezután állítsd a fát a gödörbe teljesen függőlegesen és a betemetéskor figyeljünk rá, hogy az oltási pont mindig a felszín felett maradjon! Ilyenkor ne feledkezz meg az öntözésről sem!