Ez nem jelenti azt, hogy soha nem viheted ki a szobanövényeidet a szabadba jó időben – csak fokozatosan tedd ezt meg. Ne vidd a növényt egy sötét sarokból egyenesen az erős napfényre, hanem szoktasd hozzá az új környezethez. Kezdd azzal, hogy árnyékos helyre viszed, például a teraszodra vagy verandádra, ahol már egy kicsivel több fényt kap, de nem a közvetlen napsugarak sütik őt ropogóssá. Pár nap után tedd ki a reggeli napfényre egy-két órára, majd fokozatosan növeld a napfény mennyiségét hetek alatt. Ne feledd, ha olyan növényt szoktatsz a napfényhez, amely inkább az árnyékot kedveli, akkor neki az legjobb, ha kint árnyékos helyen tartod, bármennyire is jó szívből süttetnéd kicsit a napon.
Hogyan kezeld a napégette növényeket?
Ha növényed már leégett, sajnos nem sokat tehetsz. A levelek nem gyógyulnak meg és nem nyerik vissza eredeti színüket, így a legjobb, ha levágod a sérült leveleket, és a növényt visszahelyezed egy olyan helyre, ahol nem éri közvetlen napfény. Ha növényed egy napos ablak előtt van, szűrheted a fényt egy áttetsző függönnyel; így a növény még mindig sok fényt kap, de nem a közvetlen napfényt.
Nagyon fontos, hogy vigyázz a növényeidre, ahogy a saját bőrödre is vigyázol. Ismerd meg, mennyi fényt szeretnek a különböző növényeid, és ha új, naposabb helyre szeretnéd őket tenni, fokozatosan tedd meg a lépést. Nem azért gondozod és locsolgatod őket szorgosan, hogy egy rosszul meghozott döntés miatt kárba menjen az a rengeteg idő és munka, amit rájuk fordítottál.
Ha úgy érzed szeretnél még többet megtudni a témáról, akkor érdemes elolvasni ezeket a korábbi cikkeinket:
Hőhullámok a kertben – így védd növényeidet a nyári melegben!
Vigyázzunk növényeinkre a tűző napsütésnél: így óvd meg őket