Végre itt a jó idő és elérkezett a medvehagymaszezon vele együtt. Hétvégente szívesen indulunk napfürdőzős kirándulásokra, érdemes ilyenkor az erdőket is meglátogatni, ugyanis az erdő ilyenkor kel új életre, és a tavalyi avar zöld szőnyeggé válik. Nagyban ez az ízének köszönhetően népszerű medvehagymának köszönhető, ami szintén ilyenkor bújik elő a földből. Ugyanakkor vigyázni kell, a medvehagyma könnyen összetéveszthető a mérgező gyöngyvirággal! Lássuk a különbséget!
A medvehagyma
A medvehagyma az amarilliszfélék családjába tartozó faj, ami nevét a téli álmukból felébredő barna medvékről kapta, akik előszeretettel fogyasztják. Illatának köszönhetően könnyen rátalálnak, és ha még nem bújt ki a föld alól, akkor ügyesen kiássák maguknak. A barna medve mellett a vaddisznók is nagyon szeretik!
Magyarországon leginkább Zala, Somogy és Baranya megyében elterjedt, de találkozhatunk vele egész Európában, így természetesen Magyarország más árnyas erdőiben is előfordulhat. Leginkább a tölgyesek és a bükkelegyes erdőket kedveli így, ha erdei sétán veszünk részt, ezeken a helyeken talajtakaróként jelennek meg egészen március elejétől.
Kora tavasszal még csak erősen fokhagyma illatú levelei bújnak elő, amik akár 15-25 centiméter magasra nőnek, és külső leveleik zöld fonákjukat fordítják a nap irányába, amiknek hüvelyük hártyás. Áprilisban és májusban kezdenek el virágozni. A virágrügyeket egy barna buroklevél védi, amik kinőve hófehér, megnyúlt buzogány alakú virággá válnak.
Medvehagymás receptje manapság már mindenkinek van otthon, hiszen csodálatos tavaszi, vitamindús fűszerként tudjuk alkalmazni a konyhában. Rengeteg benne az immunerősítő anyag, például a C-vitamin, a vas, szelén, magnézium, kalcium, kálium, és a foszfor. A medvehagyma jótékonyhatásai közé sorolják az orvostudományban, hogy étvágyjavító, keringésjavító és vértisztító, valamint gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatásának köszönhetően felfázásos tünetekre is ajánlani szokták. De amellett, hogy egészséges, a különleges ízéért szeretjük igazán!
Itthon a legnagyobb területen a Mecsekben fordul elő, ahol Orfűn még medvehagyma fesztiválon is résztvehetünk!
A gyöngyvirág
A gyöngyvirág a spárgafélék családjába tartozik, és leginkább Európában és Ázsiában a mérsékelt éghajlatú övezeteken fordul elő. Szereti a nyirkos talajt, ennek köszönhetően kis hazánkban igen sok helyen fellelhető, például lombos erdőkben és ligetekben is. Ugyanakkor egyre többen ültetik kertjükbe is, hiszen amikor virágzik, gyönyörű látványt nyújt.
A gyöngyvirág rendkívül mérgező növénynek számít, kismennyiségű fogyasztása rendszertelen és lassú pulzust, hasifájdalmat és hasmenést eredményez azonban, ha többet eszünk belőle az már halálhoz vezet.
Virágzása megegyezik a medvehagymáéval, a levelei szintén kora tavasszal bújnak elő a földből, így könnyen összetéveszthető lehet, hiszen kinézetre szinte megegyeznek. A gyöngyvirág levelei is hártyás hüvelyklevelek, de a medvehagymától eltérően, ezek a levelek hengeresen összetekeredve bújnak ki a föld alól. Virágai kis gyöngyök, vagy harangokra emlékeztetnek, amikből egy száron több található, de egyoldalra állnak.
5 tipp, hogyan különböztesd meg a medvehagymát és a gyöngyvirágot
1. Legegyszerűbben az illata árulkodik, ugyanis csak a medvehagymának van jellegzetes fokhagyma illata, a gyöngyvirágnak akkor is szagtalan, ha megtörjük a szárát vagy a levelét. Így, ha biztosra akarsz menni, végezz szagtesztet a növényen és dörzsöld meg a levelét!
2. Nézd meg jobban a leveleket! A medvehagyma levele vékonyabb, kb. 4-4 centiméter széles és hosszúkás, a végén pedig kihegyesedik. A gyöngyvirág levelei viszont, szélesek, kb. 6-8 centiméteresek, és fényes a felületük.
3. Ha még ezek után sem vagy biztos a dologban, gyökérzetüket is összehasonlíthatod, ugyanis a medvehagymának hagymája van a föld alatt. Itt fontos kiemelni, hogy ez nem ehető, a medvehagymának is csak a levelét esszük! A medvehagymával ellentétben a gyöngyvirágnak csak tarackjai vannak a földben.
4. A leírásból már kiderülhetett számodra, hogy virágzáskor is könnyű lehet őket megkülönböztetni. A medvehagyma kicsi, fehér, csillag alakú virágai teljesen különböznek a gyöngyvirág édes illatú, harangocskáitól.
5. Nem utolsó sorban megemlíthetjük még felismerés szempontjából az élőhelyeiket is, mert ugyan mindkettő növény az árnyas és nyirkos erdőket kedveli, de napos tisztáson vagy réten csak gyöngyvirággal találkozhatsz!
Ha nem vagy biztos a dolgodban, ne szedd le a növényt!