Szaporítás
A hivatásos termelők általában oltással szaporítják a mangókat, míg a házi kertészek légbujtással érik el a kívánt fát. Egy otthoni, beltéri környezetben bármilyen boltban vásárolt egész gyümölcs magját megpróbálhatod kicsíráztatni. A csíráztatáshoz nagyon óvatosan távolítsd el a külső, szőrös kérget, hogy felfedd a benne található belső magot.
Az úgynevezett „poliembrionikus” fajtákban több kisebb magot rejt majd ez a külső védőréteg, míg más fajtákban csak egyetlen belső mag rejtőzik. Ezt a magot aztán víz fölé kell helyezni, mint az avokádó magját, vagy a dudorodó oldalával felfelé ültetőközegbe is el lehet ültetni. Ezt követően nagyjából két héten belül csírázásnak indul majd. A magokat ehhez folyamatosan 21°C felett kell tartani, és bőségesen ellátni őket vízzel ez idő alatt.
Átültetés
A mangó magokat legjobb a tenyészidőszak kezdetén kicsíráztatni. Az első tenyészidőszak során meglehetősen gyorsan nőnek majd, de a második időszak kezdetéig nem javasolt átültetni őket. A mangó viszonylag hamar kisebb fává növi ki magát (4-5 éven belül). A mangók az első négy évben nem hoznak gyümölcsöt.
Változatok
A mangó a világ egyik legváltozatosabban tenyésztett növénye. Az alapvető fajták mellett (amelyekből nagyjából 40 létezik) a tenyésztők és termesztők több ezernyi tenyésztett fajtát hoztak létre. Az ilyen kultúrfajtákat a gyümölcseikért termesztik – a mangófák nem dísznövények. Ha magról neveled mangófádat, akkor ne várd, hogy gyümölcse hasonlítani fog arra, amelyikből a mag származik.
Termesztői tippek
A mangó egy kisméretű fává növi ki magát hosszúk, zöld levelekkel. A kifejlett fák 18-30m magasak is lehetnek, de házon belül szerencsés vagy, ha néhány évig életben tudod tartani őket. Képtelenek ellenállni a fagyoknak.
A mangókat időnként kártevők is megtámadhatják, mint például a tetvek, atkák és viaszos pajzstetvek. A rovarfertőzés árulkodó jelei a növényeken megjelenő kis hálók, fehér „poros” anyag csomókban való megjelenése, és ha szemmel láthatóan rovarok lepik el növényt. Az rovarproblémákat azonnal próbáld orvosolni, nehogy továbbterjedhessen. Mindig kezdd a legkevésbé mérgező megoldással, és csak akkor folyamodj drasztikusabb módszerekhez, ha az enyhébb próbálkozások sikertelennek bizonyulnak.