Mit kell tudni a málnáról? Hogyan kell termeszteni a málnát? Egy kertész tanácsaival segítünk a málnatermesztésben!

Málnatermesztés mesterfokon - ezekre figyelj oda egy kertész szerint

Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész
hirdetes

Minden kertben megtalálható félcserje, melynek termése leválik a vacokról, ez a málna. A málna termesztése nem bonyolult, gondozása minimális odafigyelést igényel, így bárki kertjében megteremhet ez a finom és egészséges gyümölcs. Kósa Dániel gyümölcs szakirányú kertész tippjeit hoztuk most el nektek.

kertész tippjei a málnatermesztéshez

Milyen gyümölcs a málna?

Magyarországon őshonos növény, Európa mérsékelt égövén, Szibériáig, mediterrán részek déli részéig, az Alpok magasabb részéig mindenütt megtalálható. 
Morfológiája sajátos, föld alatti tarackokkal szaporodik. Magassága változó, de nem ritka a 1,5-2 méter magasságú málnabokor sem. Hajtásrendszere fásodó szárból áll, melyet nagyon apró tüskék fednek, melyek olyan vékonykák, hogy szőrösnek hatnak. Vannak nemesített fajták melyeknek szára csupasz, tüske nélküliek. Levelei páratlanul tagolt, összetett, leggyakrabban 3-5 levélkékből áll. Levelek felszíne sima, és zöld színű, fonák oldala szőrös, valamint világosabb. Fűrészes vagy fűrészes fogas levélszél jellemzi. 

A málna termése

A fajták között vannak olyanok, melyek az egyéves vesszőn hozzák a termést, viszont vannak sarjon-termő fajták, melyek a friss hajtások végén hozzák a virágaikat, majd a termést. Virágai bugákban vagy fürtökben lazán állnak, fehérek. Virágzási ideje májustól augusztusig tart. Termése terméscsoport, melyben sok csonthéjas vörös bogyó foglal helyet. Legfőbb jellemzője, hogy a beérés után a termés leválik az úgynevezett vacokról. 

Málna termése

Milyen hely való a kertben a málnának?

Ha málnát szeretnénk a kertünkben, akkor nézzünk neki egy félárnyékos párás helyet. Talajban szereti a jó vízelvezetésű üde tápdús talajokat. A jó fejlődéshez sok felvehető nitrogén, azaz nitrát szükséges. A talajvizet nem szereti, a gyökerek betegségei könnyen fertőzik meg ilyenkor. Ültetés előtt szükséges egy alapos feltöltőtrágyázás, valamint egy forgatás. Mivel tarackoló növény, így a gyökerein tud szaporodni. Amennyiben szeretnénk kordában tartani, alkalmazzunk gyökércsapdát. A felásott sarjakból jó szaporítóanyag készíthető. Leggyakrabban fás dugvánnyal szaporítják, de a gyökérsarjakat is használják, valamint a tőosztást. 

hirdetes

Milyen fajta málnát válasszak?

Nagyon sok fajtával rendelkezik, szinte lehetetlen felsorolni mindet. Ennél a gyümölcsnél is, van, aki bizonyos fajtákra esküszik, vannak akik másra. Néhány szempont, ami fontos lehet a fajtaválasztásnál:

A szín:

A fajtái között nem csak a különböző érési időkben van különbség, hanem a málna színében is. Vannak a hagyományos piros színű (’Malling Exploit’, ’Fertődi zamatos’, ’Autum Bliss’, ’Tulameen’) fajtákon kívül sárga színű (’Fertődi aranyfürt’, ’Allgold’, ’Golden Everest’) fajták, valamint fekete színű (’Black Jewel’, Black Hawk’) málnák is. Ez utóbbi a málnáknál egy külön alnemzetségbe sorolják. 

Érési idő:

Érési idő szerint megkülönböztetünk korai, középkorai, és kései málnákat.  A korai málnákat már május végén szüretelhetjük, ilyen a ’Lucana’, ’Malling Promise’, ’Fertődi vénusz’ fajták. Középkorai fajtákat június közepe végén szedhetjük, ide tartozik a teljesség igénye nélkül  a’Meeker’, ’Fertődi zamatos’, ’Malling Exploit’ ,’Fertődi aranyfürt’ ,’Autum Bliss’ fajták. Kései érésű, július végén augusztus elején termő ’Polka’, ’Schoenemann’, ’Tulameen’ fajták. 

Hányszor terem:

Vannak olyan fajták, amelyek a kétéves hajtásokon hozzák a virágokat, ők az egyszer termő fajták, valamint azok amelyek a friss hajtásokon hozza a virágokat, ők a kétszer termő, vagy közismertebb nevükön folytontermő fajták. 

Málna locsolás tipp

A málna növényvédelme

Növényvédelmében az általánoskórokozók, és kártevőkön (levéltetvek, molyok, hernyók, araszolók, peronoszpóra, lisztharmat, tafrinás levélfodrosság) felül főleg a vesszőbetegségek jellemzők, és a legveszélyesebbek. Ellenük legjobb védekezés a letermett elszáradt vesszőket ősszel lemetszeni, és elégetni, ha nincs lehetőség, akkor viszont dobjuk bele a kukába, vitessük el zöldhulladékkal. Ez azért fontos, ugyanis az elszáradt vesszőkön telelnek át, majd tavasszal fertőznek a betegségek. 

Hogyan fogyasszuk a málnát?

Felhasználása széleskörű. Elsődlegesen friss fogyasztásra használják fel, de lekvárok, dzsemeket főznek belőle. Nem ritka, hogy szezonális gyümölcsről lévén szó leveseket készítenek, melyek a nyári hőségben üdítően hatnak. Italok, koktélokban is találkozhatunk vele, bizonyos helyeken bort készítenek belőle. Fagyasztani lehet, de kiengedés után állaga nem lesz kívánatos, ezért nem nagyon jellemző. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

szabadtéri géptároló

olyan bekerített, nagyobbrészt szilárd burkolatú terület, ahol a fedett lárolásra nem került... Tovább

exszikkózis (exsiccosis)

az állati szervezet kiszáradása a vízfelvétel hiánya v. a nagyfokú vízvesztés (hányás,... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert kert Kertészet