A málna metszéséről - minden, amit érdemes tudnod

Mikor és hogyan kell metszeni a málnát? Szakértőnk elmondja!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH, NA
hirdetes

Ahhoz, hogy bőséges, és finom termésünk legyen, mindenképpen szükségünk van metszésre, nincs ez másképp a málnánál sem! Mostani cikkemben azt mondom el nektek, mikor és hogyan kell metszeni a málnát ahhoz, hogy sikert érjünk el! 

Tudj meg mindent a málna metszéséről

Röviden a málnáról

A boldogasszony csipkéjének is szokták nevezni a Dunántúl egyes részein a hazánkban őshonos, földalatti tarackokat hajtó, nagyjából két méter magasra megnövő félcserjét. A málna levelei 3-5, néha 7 tagúak, felül simák, alul viszont gyapjasak, szélük pedig fűrészfogas. Fehér virágait májustól augusztusig hozza laza fürtökben, vagy bugákban.

Terméscsoportja vörös, csonthéjas bogyókból áll, 30-40 nap alatt fejlődik ki és érik be, a szederrel ellentétben a málna leválik vackáról. A málna már az ókorban is ismert gyógynövény volt, a középkorban leginkább kolostorokban foglalkoztak vele. Európában szinte mindenhol megtalálható, de a mediterrán országokban a hegyekbe húzódik vissza. 

Ízletes gyümölcs, konzervipari alapanyag, magas vízigényű, öntözést igényel. A gyengén savas, tápanyagban gazdag talajt kedveli, sarjadzással szaporodik. A magas vitamintartalma miatt egészséges gyümölcsöt gyakran nyersen fogyasztják, ill. lekvárként, kompótként, zseléként vagy szörpként kerül a konyhában felhasználásra. A méhészetben a málna – köszönhetően nektárja magas (36-70%-os) cukortartalmának, továbbá magas cukorértékének (0,18–3,80 mg cukor naponta virágonként) – a méhek számára egy megbecsült mellék tápanyagforrás. A málnát tiszta alkohol édesítésére is használják. A gyümölcs szüret után már nem érik tovább, így a nem klimakterikus gyümölcsök közé tartozik.

hirdetes

A málnának két fő típusa van, attól függően, hogy mikor hozza a gyümölcsöket – eszerint lehet egyszer termő, nyári málnafajta, és kétszer termő, melyeket őszi-, vagy folyton termő málnafajtaként ismerhetünk. A piros gyümölccsel rendelkező málna lehet egyszer-, és kétszer termő, a sárga gyümölcsű viszont csak kétszer termő lehet, a fekete-, és a bíbormálna pedig egyszer termő. 

Fontos tudni, hogy legfeljebb két évig éknek a málnavesszők, az egyszer termő fajták azokon a vesszőkön hozzák a termésüket, melyek az előző nyáron fejlődtek ki, majd szépen átteleltek. A kétszer termő málnafajták az előző nyáron kifejlődött vesszőkön és az adott évben kihajtott, fiatal, friss vesszőkön is hoznak gyümölcsöt. Ezeket a dolgokat azért mondtam el, mert a metszésnél kulcsfontosságot játszanak, most pedig jöjjön a málnák metszése a gyakorlatban, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-15

Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet

A karácsonyfa nevelő szett egyedi élményt kínál, amellyel otthonodban nevelheted fel a fenyőfádat – tökéletes ajándék is lehet. Igazi ünnepi hangulatot teremt!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Bács-Kiskun Megyei Földhivatal

Földhivatal Típus: Államigazgatási szerv; Altípus: Központi közigazgatási szervek területi... Tovább

biocönózis (életközösség)

meghatározott területen élő növények és állatok összessége, amelyek tágabb v. szorosabb,... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek gyümölcs Házi kert Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem