Malacokkal való szántás

Olcsó és szuper ötlet – Így szántsd fel kertedet sertéseiddel!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A sertések meglepően sokoldalú haszonállatok. Persze nem tojnak tojást és a tejüket sem szokás felhasználni, húsukon kívül azonban egy másik, igazán egyedi célra is tökéletesek: szántásra! Ezek a falánk jószágok nem csak előszeretettel túrják fel kertedet, hanem eközben természetesen trágyázzák is azt, és sok kártevőt elfogyasztanak „munkájuk” során.

 

Sok kertész pont, hogy megpróbálja távol tartani disznóit a kertjétől, pedig nyugodtan hasznosíthatnák is azt a rengeteg energiát, ami ezekben a vaskos állatokban lakozik. A következő cikkből megtudhatod, hogy hogyan használhatod sertéseidet kerted felszántására, és hogy mely fajták a legideálisabbak erre a feladatra!

Szántani malacokkal

Miért éppen sertésekkel érdemes szántatni a kertet?

A sertések hatalmas orrukkal túrják fel a talajt, miközben élelem után kutatnak. Ilyenkor általában gyökereket és a talajban élő bogarakat túrják ki és eszik meg. Természetesen ez a szokás kétélű fegyver, hiszen ha egy beültetett területre szabadulnak be, akkor könnyedén tönkretehetik egész kertedet. Ellenben ha a kert egy része némi talajmozgatást igényel, akkor kiváló megoldás lehet alkalmazni őket erre a feladatra.

Olcsó és időtakarékos módszer

Egy kert felszántása és előkészítése időigényes munka, különösen ha gyepet, vagy korábban műveletlen földet szeretnél megmunkálni. Egy rotációs kapának általában több körre is szüksége van, hogy felforgassa a gyepet, és általában csak 15-20cm mélyen képes felszántani a talajt. Egy disznó ezzel szemben sokkal mélyebbre is lejut ormányszerű orrával, és még szívesen is csinálja helyetted.

hirdetes

A sertések feje rendkívül erős, így még a nehezebb köveket is képesek kiforgatni a talajból. Néha még egészen a feltúrt terület széléig is ellökdösik ezeket, hogy ne zavarják őket a munkájukban. Ezeket aztán te könnyedén összeszedheted. A disznók rengeteg kártevőt megesznek, ha rájuk bukkannak a talajban – nem kímélik sem a csigákat, sem a nagyobb lárvákat.

Még a füvet és a gyomokat is a gyökereikig pusztítják el. A sertések munkája továbbá meglehetősen olcsó, hiszen sem bért, sem üzemanyagot nem igényelnek, és a gondozásukon kívül karbantartani sem kell őket. Összességében tehát egy nagyon költség- és időhatékony munkaerőt biztosítanak kerted felszántására!

Olcsóbb etetési költségek

A sertések mindenevő állatok, ezért egy kertben étrendjük mindkét fő kategóriájához hozzájuthatnak. Amikor a földet túrják, a növényeket, azok gyökereit, illetve a földben rejtőzködő kártevőket is elpusztítják. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy így egyáltalán nem kell etetned ezeket az éhes állatokat, de valamivel kevesebb táppal kell majd kiegészítened étrendjüket, ha naphosszat a kertben túrhatják a földet. 

Segítik az őszi kerttakarítást

Ha elérkezik az ősz, és itt az ideje felkészíteni a kertet a téli álomra, akkor sertéseid rengeteget segíthetnek ebben. Mivel feltúrják a földet, kiforgatják belőlük a gyomokat és azok gyökértörzseit is. A sertések után a tyúkokat is érdemes beengedni a kertbe, hogy felcsipegessék a kitúrt petéket és kisebb kukacokat, amiket a disznók hátrahagytak. A következő oldalon folytatom!

Michael Strobel képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

alakor (egyszemű búza, Triticum monococcum L.)

réges-rég termesztett diploid (->diploid sejt) ->búzafaj. A vad a.-ból (T. boeoticum)... Tovább

kakukkhomokhúr (Arenaria serpyllifolia L.)

a szegfűfélék (C’aryophyllaceae) családjába tartozó, egyéves, áttelelő, ágas-bogas... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés