A mák egy szuper hidegtűrő növény, ezért minél hamarabb érdemes elvetni a magját egy finoman megmunkált talajba. A babona szerint a gazdáknak hajdanán akkor volt jó a máktermésük, amikor egy szép, napos szilveszteri napon ültették el azokat.
A fantasztikus tulajdonságokkal rendelkező mák
A mákot nem csak a gyógyszeriparban, de a konyhában is sokszor felhasználják, hiszen sajátos, jellegzetes íze van, illetve magas olaj-és fehérjetartalma is. A vas-és magnéziumtartalma is kiemelkedően magas.
A boglárkavirágúak rendjébe tartozik, amikor virágzik a csészelevelei lehullanak, majd a magház gubóterméssé fejlődik, abban pedig megtalálhat lesz a sok apró mákszem. Kifejezetten fagytűrő növény, több fajtája létezik, van, amit dísznövényként használnak és van, amit kertbe, étkezi mákkén termesztenek. Az ópiumgyártás alapját képezi, hiszen gubóija alkaloidákat tartalmaznak.
A mák a magyarok kedvelt növénye
Hazánkban kifejezetten kedvelt növénynek számít az étkezi mák, hisz sok ételünkben felhasználjuk, kiváltképp húsvétkor és karácsonykor. Gondoljunk csak a mákos bejglire, mákos gubára, mákos tésztára, mákos rétesre és számos mákkal készült süteményre.
A mákhoz köthető babonák
Van belőlük szép számmal. A babona szerint a friss házasokra illik mákot szórni, hisz, csak így lesz biztos a bőséges gyermekáldás. Luca napjához is köthető egy kacifántos babona: a templomban, ha valaki feláll a Luca székére és boszorkányt lát, akkor mákot kell szórni a templom padlójára, a boszorkány azt felszedi, így amíg ezzel el van foglalva, a többiek megmenekülhetnek előle és biztonságban hazatérhetnek.
Ha karácsonykor mákot darálnak a hajadonok, azok követkető évre meg fogják találni életük szerelmét, illetve a mákot, ha elvetjük mindig csendben tegyük, mivel, ha fecsegünk közben akkor nem fog kikelni vagy csúnya és kukacos lesz.
Valóban szilveszterkor vessük el a mákot?
A mák valóban fagytűrő növény, de a vetési ideje hazánkban február-márciusra tehető, a kikelet idejére. 1-2 cm az optimális vetési mélység, ha túl mélyre vetjük, az az állomány teljes pusztulását fogja jelenteni, ha pedig rosszul készítjük elő a talajt, akkor a gyomosodás vethet véget a mákunk fejlődésének. Tehát a szilveszteri mákvetés túlzás, akkor ajánlott csak az ilyen korai vetés, ha valóban enyhe az időjárás december végéhez képest.