Nem sok fontosabb hónap van a kiskert életében, mint a május. Ilyenkor szinte minden eldől, éppen ezért hoztam most el nektek ezt a szuper cikket, minden fontos dolgot összegyűjtöttem, nézzük meg együtt, mik azok a kulcsfontosságú dolgok, amiket meg kell tennünk annak érdekében, hogy sikeres legyen mind a gyümölcs-, a zöldség-, és a virágtermesztés!
Májusi teendők a gyümölcsösben
Ilyenkor nagyon fontos a gyümölcsfák rendszeres öntözése, alakítsunk ki tányérokat a törzsek körül, és gazdagon locsoljuk a fákat minden héten, az öntözővizet pedig nyugodtan egészítsük ki komposzttal (komposztálásról szóló cikkünket itt olvashatod). Ekkorra már túl kell lennünk a gyümölcsfák metszésén, viszont májusban elérkezik a gyümölcsritkítás ideje. Szedjük le a gyümölcsök egy részét dióméretben, a cél az, hogy minden két gyümölcs között annyi hely legyen, hogy ott még elférjen kényelmesen egy harmadik is – őszi és kajszi esetén. Almatermésűek esetén több gyümölcs alakul ki egymás mellett, ezek száma csökken természetes gyümölcshullással, ennek ellenére érdemes elvégezni a ritkítást, mégpedig úgy, hogy egy bogernyőben két gyümölcs maradjon csak.
Teendők a konyhakertben
A fagyosszentek elmúltával nyugodtan kiültethetjük a szabadba a palántákat, viszont a palánták edzésére fontos odafigyelni. Egészen idáig a fiatal palánták melegben voltak, kaptak kellő fényt, vizet, illetve tápanyagot. Ha viszont kikerülnek a szabadba, szembe kell nézniük az időjárás ingadozásával, a nap sugaraival, a záporokkal, zivatarokkal, széllel, ezért szükséges az edzés.
Kezdjük azzal, hogy kihelyezzük a palántákat ládában a teraszra, vagy egy védett helyre, amikor már kellemesebb a nappali hőmérséklet. Ehhez válasszunk mindig világos, de félárnyékos helyet, estére pedig vigyük őket vissza a melegbe. Így könnyedén hozzá fognak szokni a kinti életmódhoz, májusban pedig már ki is ültethetjük őket, ebben az időszakban már az összes termeszteni kívánt zöldség kikerülhet a kertbe.
A paradicsomot mi már áprilisban ki szoktuk ültetni, májusban pedig elérkezik a karózás folyamata. A növények nyolcas kötésben a legstabilabbak, így lehet a legjobban, sérülésmentesen kötni őket a karóhoz. Ha uborka is lesz a kertben, akkor mindenképp építsünk támrendszert, ezzel biztosítva a megfelelő körülményeket számukra. Fontos tudnivaló, hogy májusban már a borsó is elkezd futni, ezért érdemes a tövükhöz karókat szúrni, így ezekre könnyedén fel tud majd kapaszkodni. A következő oldalon további hasznos tanácsok várnak, érdemes lapozni egyet!