teendők a kiskertben – Ezeket a dolgokat kell megtennünk a kiskertben

Teendők a kiskertben

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Nem sok fontosabb hónap van a kiskert életében, mint a május. Ilyenkor szinte minden eldől, éppen ezért hoztam most el nektek ezt a szuper cikket, minden fontos dolgot összegyűjtöttem, nézzük meg együtt, mik azok a kulcsfontosságú dolgok, amiket meg kell tennünk annak érdekében, hogy sikeres legyen mind a gyümölcs-, a zöldség-, és a virágtermesztés!

kert

Májusi teendők a gyümölcsösben 

Ilyenkor nagyon fontos a gyümölcsfák rendszeres öntözése, alakítsunk ki tányérokat a törzsek körül, és gazdagon locsoljuk a fákat minden héten, az öntözővizet pedig nyugodtan egészítsük ki komposzttal (komposztálásról szóló cikkünket itt olvashatod). Ekkorra már túl kell lennünk a gyümölcsfák metszésén, viszont májusban elérkezik a gyümölcsritkítás ideje. Szedjük le a gyümölcsök egy részét dióméretben, a cél az, hogy minden két gyümölcs között annyi hely legyen, hogy ott még elférjen kényelmesen egy harmadik is – őszi és kajszi esetén. Almatermésűek esetén több gyümölcs alakul ki egymás mellett, ezek száma csökken természetes gyümölcshullással, ennek ellenére érdemes elvégezni a ritkítást, mégpedig úgy, hogy egy bogernyőben két gyümölcs maradjon csak. 

hirdetes

Teendők a konyhakertben

A fagyosszentek elmúltával nyugodtan kiültethetjük a szabadba a palántákat, viszont a palánták edzésére fontos odafigyelni. Egészen idáig a fiatal palánták melegben voltak, kaptak kellő fényt, vizet, illetve tápanyagot. Ha viszont kikerülnek a szabadba, szembe kell nézniük az időjárás ingadozásával, a nap sugaraival, a záporokkal, zivatarokkal, széllel, ezért szükséges az edzés.

Kezdjük azzal, hogy kihelyezzük a palántákat ládában a teraszra, vagy egy védett helyre, amikor már kellemesebb a nappali hőmérséklet. Ehhez válasszunk mindig világos, de félárnyékos helyet, estére pedig vigyük őket vissza a melegbe. Így könnyedén hozzá fognak szokni a kinti életmódhoz, májusban pedig már ki is ültethetjük őket, ebben az időszakban már az összes termeszteni kívánt zöldség kikerülhet a kertbe.  

A paradicsomot mi már áprilisban ki szoktuk ültetni, májusban pedig elérkezik a karózás folyamata. A növények nyolcas kötésben a legstabilabbak, így lehet a legjobban, sérülésmentesen kötni őket a karóhoz. Ha uborka is lesz a kertben, akkor mindenképp építsünk támrendszert, ezzel biztosítva a megfelelő körülményeket számukra. Fontos tudnivaló, hogy májusban már a borsó is elkezd futni, ezért érdemes a tövükhöz karókat szúrni, így ezekre könnyedén fel tud majd kapaszkodni. A következő oldalon további hasznos tanácsok várnak, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bukók

a vízfolyás medrében elhelyezett olyan műtárgyak, amelyeken a víz áteséssel jut tovább. A... Tovább

farkastorok

fejlődési rendellenesség, amikor a száj- és az orrüreg a szájpadláson levő hasadékon... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Gyeptermesztés gyümölcs Házi kert kert Kertészet Környezetgazdálkodás Növénytermesztés Növényvédelem permetezés Talajművelés