Május közepe környékén már a magról nevelt palántáinkat is kiültethetjük, mint például a paradicsom, valamint a paprika. Ezeket érdemes fagyosszentek után elhelyezni kertünkben, és válasszunk hozzá esti időszakot, ugyanis akkor a nap nem fogja növényeinket kiégetni. Készítsük elő számukra a talajt, tartsunk a palánták között megfelelő távolságot.
Ez az időszak tökéletes a tökfélék elültetésére is, így, ha idén szeretnél cukkinit, esetleg patisszont nevelni, akkor most keríts erre is alkalmat.
Gomba, és kártevők elleni védekezés
A legjobb megoldás környezetünk számára, ha vegyszerhasználat nélkül, úgymond növénnyel védünk meg növényeket. Erre való a megfelelő társültetés. A fokhagyma, csalán, zsurló például elriasztja a legtöbb gombafélét, illetve a csigákat, a zeller a hernyókat. Amennyiben zöldségeink közelébe mentát, snidlinget ültetünk biztosak lehetünk abban is, hogy arra a területre nem merészkednek a hangyák, valamint a körömvirág szinte bármilyen kártevőt képes elriasztani.
Amennyiben mégsem az említett növények telepítésével szeretnéd elriasztani ezeket a kellemetlen élőlényeket, sokan a csalánlére esküsznek, mely képes a tetveket, atkákat, hangyákat, de a káposztalepkét is megrémíteni. A zsurlópermet a gombák ellensége, valamint, ha a krumplibogarakkal gyűlne meg a bajod, akkor a diófa levelét hív segítségül – készíts belőle permetet, így megszabadulva tőlük.
A megfelelő permetezés
Itt az ideje a sárga lapok kihelyezésének! Amennyiben nem szeretnél vegyszereket használni, ezek a kis lapok, melyek levegőn nem száradó ragasztókkal vannak borítva nyújtanak majd remek megoldást. Élénk színük miatt ugyanis a talajból kirepülő cseresznyelegyek más kártevőkkel együtt hamar meg fogják találni, s ahogy nekirepülnek, elpusztulnak.
Ahogy gyümölcsfáink elvirágoznak, érdemes elkezdeni permetezésüket, így megvédve őket, illetve termésüket nem csak a parazitáktól, de a betegségektől is. Figyelj oda ugyanakkor permetezés során, hogy a növény minden része egyenlő permethez jusson.
Te már belekezdtél a májusi teendőkbe?