Hazánkban rengeteg vadaspark és állatkert található, mindegyiknek meg van a maga varázsa, szépsége. Nagyon sok állatfajt találhatunk meg ezeken a helyeken, ha szeretjük az állatokat, mindenképpen látogassunk el valamelyikbe vagy akár mindegyikbe. Szeretnénk bemutatni Magyarország összes állatkertjét és vadasparkját, de egy részbe kicsit zsúfolt lenne, így részekre bontjuk, kezdjük a sort a leghíresebbekkel.
Fővárosi Állat-, és Növénykert
Magyarország legrégebbi és legnagyobb gyűjteményével rendelkező állatkertje. Budapest XIV. Kerületében, a Városligetben található, 1986 óta természetvédelmi terület. Először 1866-ba nyitotta meg kapuit, az 1950-es évekig az ország egyetlen ilyen intézménye volt. Területén nem csak Európa, hanem Délkelet-Ázsia, sőt még Ausztrália élővilágát is megismerhetjük. A patinás környezetben több mint 700 állatfaj képviseli a trópusok, a mérsékelt öv és a hideg égöv élővilágát. A gondozott parkban 2000 növényfaj, közöttük számtalan tarka virág, Bonsai kiállítás és egyedi sziklakertek hívogatják a közönséget.
Egzotikus látványosság a valódi trópusi hangulatot árasztó Pálmaház, valamint a korallszirtek színpompás világát idéző tengeri akvárium.
A következő oldalon megismerheted Hazánk többi állatkertjét is!
Magyarország harmadikként alapított állatkertje, egy hajdani szeméttelep helyén jött létre, 5 hónap alatt épült, kapuit 1958.-ban nyitotta meg először. A Veszprémi állatkert minden bizonnyal legszebb fekvésű állatkertje hazánknak, mivel a Fejes-völgyben kapott helyet immár közel fél évszázada. A Balatontól mindössze 15 km-re található. A csodás környezetben megtett állatkerti séta a látogatók számára plusz élményt jelent. Emellett az állatkert az év minden napján nyitva tart így akár Karácsonykor és Szilveszterkor is meg lehet látogatni. Az állatkerten belül van állatsimogató, madárház, oktató-, és kiállítóház. Megtekinthetünk többek között ragadozó állatokat, nagymacskákat, vízparti állatokat, préri kutyákat is.
A várostól 5 km-re, a sóstói üdülőövezetben található, egy háborítatlan tölgyerdőben található. A 30 hektáros területen földrészek fogadják a látogatókat, hogy aki ide belép, végigjárhassa a Földet, megfigyelhesse miként élnek a világ különböző vidékein az állatok. A látogatók a Hotel Dzsungelben pihenhetik ki fáradalmaikat. 1974-ben nyílt meg Nyíregyházi Vadaspark néven. Kezdetben európai, Kárpát-medencei fajok bemutatására törekedtek, látványosak voltak az európai ragadozók, a medvék, farkasokat helyettesítő timber farkasok is. 1996-ban megtörtént a névváltoztatás, megkapta a Nyíregyházi Állatkert nevet, ezután pedig hazánk emlősállatokban leggazdagabb állatkertje lett. Tagja lett a Magyar Állatkertek Szövetségének, az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének és az Állatkertek és Akváriumok Világszövetségének is.
1998-ban, Veresegyházán nyílt meg Közép-Európa egyetlen medvemenhelye. A 3.5 hektárnyi területen kedvükre élhetnek, játszhatnak a 39 barnamedve, de farkasokat is láthatunk itt. Két mesterséges tó van kialakítva a medvéknek, ez biztosítja az ivóvizüket és a tavakban kárászok is élnek, ezeket megfogni nem tudják, de jó időtöltés a kergetőzés. A természetes élőhely minél tökéletesebb reprodukálása érdekében 1,5 hektáros fenyves erdő biztosítja az elrejtőzést, és a fára mászás lehetőségét. A büfében az állatoknak csemegét (répát, mézet) is lehet vásárolni, a mézhez hosszú nyelű fakanalat biztosítanak ingyen (hozott mézhez is). A macik elképesztő ügyességgel nyalogatják le a finom mézet a hosszú fakanalakról.
A Szegedi Vadaspark Magyarország egyik legfiatalabb állatkertje, és a legnagyobb területű is egyben. Elsősorban veszélyeztetett fajok tartására szakosodott, különösen kiemelkedő a park dél-amerikai állatokat bemutató része. 1989-ben nyitotta meg kapuit 3 hektáros területen, mára már területe meghaladja a 40 hektárt is. Zömmel természetes erdő borítja. A Vadasparkban többek között találkozhatunk fehér kezű és bóbitás gibbonokkal, sörényes farkasokkal, különböző madarakkal-réti sas, hóbagoly például, bőgőmajmokkal, vagy éppen gepárdokkal, krokodillal is.
Forrás: Wikipédia