A magyar parlagi kecske a kihalás szélére került

Mentsük meg a magyar parlagi kecskéket!

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes

Magyarországon őshonos háziállatfajtáról van szó, ami sajnos a kihalás szélére került, és ha nem figyelünk oda rá eléggé, akkor el fog tűnni a Föld felszínéről. Mostani cikkünkben a magyar parlagi kecskéről fogunk beszélni nektek! 

Kihalás szélére került a magyar parlagi kecske

(Fotó forrása: Wikimédia)

Veszélybe került a magyar parlagi kecske

Nagyon lecsökkent a magyar parlagi kecske egyedszáma, mindössze 250-300 tagot számlálhatuk meg Magyarországon. Ezeknek az egyedi megjelenésű, hosszúszőrű, tincses kecskéknek a felkutatását már megkezdték Erdélyben is, azzal a céllal, hogy a kihalás széléről hamar visszahozzák.

Az, hogy idáig eljutottunk, az annak köszönhető, hogy 2011 előtt szinte senki sem foglalkozott e fajtajelleget viselő kecskék génmegőrzésével Magyarországon, pedig egy évtizeddel ezelőtt még nagy számban voltak jelen. A hagyományos paraszti gazdálkodás átalakult, sok helyen el is tűnt, ezzel pedig gyakoribbá vált a keverék, keresztezett állomány megjelenése. 

hirdetes

A magyar parlagi kecske megmentése

A fajta megmentésére szinte az utolsó utáni pillanatokban került sor, amely Európai Uniós program segítségével indult el 2016-ban. A munkát hazai támogatás is ösztönzi, mégpedig a Géngyűrű Génmegőrzési Program keretén belül. Vizsgálják az állat különlegesen értékes és hasznos tulajdonságait, takarmányozási lehetőségeit és azt is, hogy miként lehet javítani a tejtermelését. Összesen 10-11 magyarországi tenyésztő foglalkozik a fajta megmentésével.

A Haszonállat-génmegőrzési Intézet és a Magyar Haszonállat Génmegőrző Egyesület közös munkája eredményeként mintegy harminc egyeddel rendelkező állományt tartanak az intézet gödöllői telepén. Ezek egyrésze az alföldi tájra jellemző magasabb, míg másik része a hegyvidéki alacsonyabb változat. Az Erdélyben, egész pontosan Homoródalmáson található állomáson is van egy 40-50-es létszámú magyar parlagi kecskeállomány. 

Reméljük, hogy minél hamarabb növekszik a magyar parlagi kecske egyedszáma, nem lenne jó, ha ez a világhíres, különleges háziállatfajta eltűnne a Föld felszínéről. A következő oldalon részletesen mutatom be nektek a magyar parlagi kecskét, érdemes lapozni egyet, és megismerkedni vele közelebbről! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

álcázás

az —>anyanevelés sajátos módszere: a méhész a munkásálcát tágasabb sejtbe helyezi... Tovább

hibrid lucerna

hímsteril (hímsteril törzs) anyafajta keresztezésével már a 60-as években előállított,... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állattenyésztés