Magyarországon őshonos háziállatfajtáról van szó, ami sajnos a kihalás szélére került, és ha nem figyelünk oda rá eléggé, akkor el fog tűnni a Föld felszínéről. Mostani cikkünkben a magyar parlagi kecskéről fogunk beszélni nektek!
(Fotó forrása: Wikimédia)
Veszélybe került a magyar parlagi kecske
Nagyon lecsökkent a magyar parlagi kecske egyedszáma, mindössze 250-300 tagot számlálhatuk meg Magyarországon. Ezeknek az egyedi megjelenésű, hosszúszőrű, tincses kecskéknek a felkutatását már megkezdték Erdélyben is, azzal a céllal, hogy a kihalás széléről hamar visszahozzák.
Az, hogy idáig eljutottunk, az annak köszönhető, hogy 2011 előtt szinte senki sem foglalkozott e fajtajelleget viselő kecskék génmegőrzésével Magyarországon, pedig egy évtizeddel ezelőtt még nagy számban voltak jelen. A hagyományos paraszti gazdálkodás átalakult, sok helyen el is tűnt, ezzel pedig gyakoribbá vált a keverék, keresztezett állomány megjelenése.
A magyar parlagi kecske megmentése
A fajta megmentésére szinte az utolsó utáni pillanatokban került sor, amely Európai Uniós program segítségével indult el 2016-ban. A munkát hazai támogatás is ösztönzi, mégpedig a Géngyűrű Génmegőrzési Program keretén belül. Vizsgálják az állat különlegesen értékes és hasznos tulajdonságait, takarmányozási lehetőségeit és azt is, hogy miként lehet javítani a tejtermelését. Összesen 10-11 magyarországi tenyésztő foglalkozik a fajta megmentésével.
A Haszonállat-génmegőrzési Intézet és a Magyar Haszonállat Génmegőrző Egyesület közös munkája eredményeként mintegy harminc egyeddel rendelkező állományt tartanak az intézet gödöllői telepén. Ezek egyrésze az alföldi tájra jellemző magasabb, míg másik része a hegyvidéki alacsonyabb változat. Az Erdélyben, egész pontosan Homoródalmáson található állomáson is van egy 40-50-es létszámú magyar parlagi kecskeállomány.
Reméljük, hogy minél hamarabb növekszik a magyar parlagi kecske egyedszáma, nem lenne jó, ha ez a világhíres, különleges háziállatfajta eltűnne a Föld felszínéről. A következő oldalon részletesen mutatom be nektek a magyar parlagi kecskét, érdemes lapozni egyet, és megismerkedni vele közelebbről!