Magyarországon mindig is az alma lesz az elsőszámú kedvenc, a körte pedig marad az örök második. Hogy ez miért alakult így, azt nem tudjuk, azt viszont igen, hogy nagy hagyomány van a körtetermesztésnek is hazánkban, számtalan finomabbnál finomabb magyar körtefajta vált világhíressé! Most ezeket mutatom be nektek!
Korábbi cikkemben már mindent elmondtam nektek a körtetermesztésről, kattintsatok ide, ha lemaradtatok volna erről a remek írásról, most pedig ismerkedjünk meg a magyar körtefajtákkal!
Magyar körtefajták – Az Árpávalérő
Elképesztően messzire nyúlik vissza az Árpávalérő körtefajta múltja, már a XIV. században is említik oklevelek, sőt, már a római korban is megemlítik az akkori irodalmak. Nagyon sok helyen tartják az egyik legősibb magyar körtefajtának, manapság viszont már csak kevesen ismerik. Nevét nem meglepő módon onnan kapta, hogy az árpáéval egybeesik az érési ideje, vagyis június végén-július elején már szedhető.
Az Árpávalérő gyümölcse kisméretű, megnyúlt, szabályos körtealakú, citromsárga színű, a napos oldalon pedig aranysárga. Húsa fehér, illatos, félig olvadó, kellemes édeskés, isteni finom! Egy „baj” van vele csupán, mégpedig az, hogy szotyosódásra hajlamos, ezért elsősorban friss fogyasztásra javasolt, a tárolást nem jól tűri. Az árpávalérő igénytelen fajta, termesztése nagyon egyszerű, sem a talajra, sem az időjárási viszonyokra nem igényes, mindenhol megterem, nagy, terebélyes, buja növekedésű fát nevel.
Magyar körtefajták – A Kálmán/Kármán körte
Nagyon régi körtefajtánk, amit már a világhíres humorista, Galeotto is említ, mint a Szerémség nagy körtéjét. Régebben egyébként Kármán körtének nevezték a ma már Kálmán körteként emlegetett fajtát – egyébként tévedésből változtattak nevet, egy romantikus elképzelés miatt Kálmán királyunkhoz kötötték, pedig eredetileg egy város és egy nép nevét viseli. A termése szabálytalan, bütykös, buckós felületű, ezért szokták Buckóskörtének is nevezni.
Formája jellegzetes, gyakran a csúcsa is oldalt hajlik. Héja eleinte világoszöld, túlérett korában sárga, a napos oldalon piros árnyalattal. Fogyasztani zölden ajánlott, ugyanis érett korában hamar elveszti a finom ízét. Gyümölcse édes, bőlevű, kissé muskotályízű, húsa fehér színű. Fája viszonylag magasra nő, koronája pedig terjedelmes. Eleinte hosszú és vastag vesszőket hoz létre, ezért fokozott gondozást igényel. A következő oldalon folytatom a magyar körtefajták bemutatását, érdemes lapozni egyet!