A madárinfluenza egy, jellemzően állatokat megtámadó vírusos betegség. Tudjunk meg néhány hasznos információt erről az érdekes kórokozóról.

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

KZs
hirdetes
madárinfluenza vírus tény

Az európai és magyar madárinfluenza helyzet

A legfrisebb, 2024 júliusi 19.-ei adatok alapján 1 baromfi tartó telepen és 11 vadmadárból mutatták ki a szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát Európában.  A vadmadarakban és a aromfitartó telepeken történő megjelenés az alábbi országokat érintette: Spanyolország, Németország, Franciaország, Lengyelország

Hazánkban a helyzet sokat javult az elmúlt időszakhoz viszonyítva, a Nemzetközi Állategészségügyi Szervezet (WOAH) előírásainak megfelelően Magyarország visszanyerte a magas patogenitású madárinfluenzától való mentességét nemrégiben. Ez a kedvező országos státusz lehetővé teszi az élő baromfi és baromfitermékek akadálytalan kereskedelmét különböző harmadik országokkal.

Bár Magyarország visszanyerte a madárinfluenza-mentességet, ez nem jelenti azt, hogy a járványvédelmi szabályokon enyhíteni lehetne. A vírus vadon élő madarakban továbbra is jelen van, így a fertőzés bármikor újra megjelenhet a baromfiállományokban.

hirdetes

Ezért különösen fontos, hogy az állattartók mindent megtegyenek a megelőzés érdekében. A 3/2017-es országos főállatorvosi határozat, amely a járványvédelmi minimum feltételeket előírja, továbbra is érvényben van, és az abban foglaltakat kötelező betartani. Például a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni és itatni. A takarmányt és alomanyagot zárt helyen kell tárolni, vagy fóliával letakarni, hogy a vadon élő madarak ne férhessenek hozzá.
Forrás: Nébih.hu

Melyek a madárinfluenza legismertebb típusai?

A H5N1 vírus az egyik legveszélyesebb madárinfluenza törzs, amely globális egészségügyi kockázatot jelent mind az állatok, mind az emberek számára. Súlyos járványokat okozhat a baromfiállományokban, ami nagy gazdasági károkat eredményezhet. Ritkán, de embereket is megfertőzhet, és súlyos légúti megbetegedéseket okozhat, amelyek halálos kimenetelűek is lehetnek. Az emberi fertőzések ritkák, de a vírus mutálódhat, ami növelheti a járványok kitörésének kockázatát. (További típusai: H5N6, H5N8, H7N2, H7N3, H9N2, H10N7, H6N1)

Bár a madárinfluenza jól ismert betegség, a vadmadarak szerepe a vírus terjedésében és fennmaradásában kevésbé ismert, ám alapvető fontosságú tényező. A vadmadarak természetes hordozói a vírusnak, és migrációjuk során jelentős szerepet játszanak a betegség globális terjedésében. Ennek a ténynek a megértése és figyelembevétele elengedhetetlen a hatékony megelőzési és kezelési stratégiák kidolgozásához, valamint a járványok sikeres megfékezéséhez.

Mit tehetünk a madárinfluenza ellen?

Fontos a vadmadarak populációjának és egészségi állapotának rendszeres megfigyelése és monitorozása. Ez lehetővé teszi a járványok korai észlelését és a gyors reagálást.

A baromfitenyésztőknek szigorú biobiztonsági intézkedéseket kell alkalmazniuk, hogy minimalizálják a vadmadarakkal való érintkezés esélyét. Ez magában foglalja a madárháló használatát, a zárt tartást és a tisztítási protokollok betartását.

Továbbra is szükség van a madárinfluenza vírusának kutatására, különösen a vadmadarakban való terjedés mechanizmusainak megértésére. A vakcinafejlesztés és a hatékony kezelési módszerek kidolgozása kulcsfontosságú.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-12

Ködös napok és az első hó esélye – heti időjárás előrejelzés

Időjárás előrejelzés a hétre. Fedezd fel, milyen időjárás vár a héten – köd, szitálás és akár az első hó is megérkezhet, hogy megadja az igazi téli hangulatot!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kólika

erős hasi fájdalmakkal járó betegségek (gyomorkitágulás, bélcsavarodás, bélsárrekedés... Tovább

édesharmat (mézharmat)

különböző növényi szerveken, főleg a leveleken levő cukros anyag. Nem a növények... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek