A madárbirs gondozása
A madárbirs nem igényel nagy odafigyelést, a kezdeti időszakban viszont nagyon fontos az öntözés. A későbbiekben viszont már csak a metszésre kell odafigyelnünk. A metszésre abban az esetben kell sort kerítenünk, ha meg akarjuk tartani a madárbirs szép, természetes formáját. Az egyedül tartott madárbirseket nem javaslom metszeni, ezek ugyanis felveszik eredeti formájukat az évek során.
Az egymás mellé ültetett madárbirsek nyírása viszont fontos, mert csak így érhetünk el egységes talajtakarót a segítségével. A madárbirs nagyon jól viseli a metszést, azt viszont fontos megjegyeznem, hogy minden alkalommal sűrűbbé fog válni, és egyre több új hajtást fog hozni. Tehát, ha egyszer elkezditek a metszést, akkor nincs megállás: legalább évente egyszer meg kell metszeni a növényeket, erre legjobb, ha a tél végén sort kerítünk.
A madárbirs szaporítása dugványozással
Dugványozással könnyedén szaporítható, erre májusban érdemes sort kerítenünk, amikor még új hajtások vannak a cserjén. Ebben az esetben nagyjából 13-15 centiméteres félfás részeket kell levágnunk a növényről, amiket hormonporba kell mártani és földkeverékbe duggatni. Fontos, hogy ezután alaposan öntözzük meg a dugványokat, ezzel is segítve a gyökerek képződését. Az elkészült szaporítótálcát érdemes nejlonnal fedni, így a bent lévő párás levegőben hamarabb és gyorsabban fognak növekedni a kicsinyek. Gyökeresedést követően ültessük külön a csemetéket, így kellő helyük lesz a további fejlődéshez. Az így szaporított madárbirseket a következő év tavaszán ültethetjük ki a szabadba.
A madárbirs szaporítása magról
Magról is szaporíthatjuk a madárbirset, ehhez ősszel kell összegyűjtenünk a még kemény húsú terméseket, amiket kupacokba kell rendeznünk (ez az alakzat segít abban, hogy a termés megpuhuljon). Amikor már kellőképpen puha a termés, akkor jöhet az általános virágföld, és egy edény. Vessük bele a magokat, a megpuhult termés húsa le fog esni a magról a tél alatt, tavasszal pedig el fog kezdeni csírázni az új növény. Már a csírázás évében külön ültethetjük a növényeket, ekkor viszont figyeljünk a vékony gyökerekre, nehogy sérüljenek! A vetés utáni második év végére kellőképpen erősek lesznek a csemeték ahhoz, hogy kiültessük a szabadba. Sok sikert kívánok mindenkinek a madárbirs gondozásához!
Forrás: Fotó: Pixabay