A madárbirs bemutatása - ismerd meg Te is ezt a mesés színekben pompázó növényt

Meseszép színekben pompázik a madarak kedvence – A madárbirs bemutatása

Szélesi Ferenc
hirdetes
Bemutatjuk a madárbirset

A madárbirs gondozása

A madárbirs nem igényel nagy odafigyelést, a kezdeti időszakban viszont nagyon fontos az öntözés. A későbbiekben viszont már csak a metszésre kell odafigyelnünk. A metszésre abban az esetben kell sort kerítenünk, ha meg akarjuk tartani a madárbirs szép, természetes formáját. Az egyedül tartott madárbirseket nem javaslom metszeni, ezek ugyanis felveszik eredeti formájukat az évek során. 

Az egymás mellé ültetett madárbirsek nyírása viszont fontos, mert csak így érhetünk el egységes talajtakarót a segítségével. A madárbirs nagyon jól viseli a metszést, azt viszont fontos megjegyeznem, hogy minden alkalommal sűrűbbé fog válni, és egyre több új hajtást fog hozni. Tehát, ha egyszer elkezditek a metszést, akkor nincs megállás: legalább évente egyszer meg kell metszeni a növényeket, erre legjobb, ha a tél végén sort kerítünk. 

hirdetes

A madárbirs szaporítása dugványozással

Dugványozással könnyedén szaporítható, erre májusban érdemes sort kerítenünk, amikor még új hajtások vannak a cserjén. Ebben az esetben nagyjából 13-15 centiméteres félfás részeket kell levágnunk a növényről, amiket hormonporba kell mártani és földkeverékbe duggatni. Fontos, hogy ezután alaposan öntözzük meg a dugványokat, ezzel is segítve a gyökerek képződését. Az elkészült szaporítótálcát érdemes nejlonnal fedni, így a bent lévő párás levegőben hamarabb és gyorsabban fognak növekedni a kicsinyek. Gyökeresedést követően ültessük külön a csemetéket, így kellő helyük lesz a további fejlődéshez. Az így szaporított madárbirseket a következő év tavaszán ültethetjük ki a szabadba. 

A madárbirs szaporítása magról

Magról is szaporíthatjuk a madárbirset, ehhez ősszel kell összegyűjtenünk a még kemény húsú terméseket, amiket kupacokba kell rendeznünk (ez az alakzat segít abban, hogy a termés megpuhuljon). Amikor már kellőképpen puha a termés, akkor jöhet az általános virágföld, és egy edény. Vessük bele a magokat, a megpuhult termés húsa le fog esni a magról a tél alatt, tavasszal pedig el fog kezdeni csírázni az új növény. Már a csírázás évében külön ültethetjük a növényeket, ekkor viszont figyeljünk a vékony gyökerekre, nehogy sérüljenek! A vetés utáni második év végére kellőképpen erősek lesznek a csemeték ahhoz, hogy kiültessük a szabadba. Sok sikert kívánok mindenkinek a madárbirs gondozásához! 

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

donor

Az a szervezet, amelynek valamely szervét, szövetét v. sejtjét mest. beavatkozással, ált.... Tovább

Salgótarjáni Földhivatal

Földhivatal hivatalvezetõ: Sulyok Zoltán Cím: Salgótarján Május 1. út 79/A., Pf. 179.... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem