15 dekoratív cserje, hogy kerted vonzza a madarakat télen

Télen a madarak kevésbé találnak hernyókat, csigákat, férgeket és egyéb rovarokat, melyeket el tudnának fogyasztani. Eze élőlényeket ilyenkor megtizedeli a hideg, a hó alá rejtőznek, óvóhelyükön vannak, várva a szebb napokat. Szárnyas barátainknak be kell érniük a cserjék terméseivel. Emiatt kell egy-két olyan növényt nevelnünk kertünkben, ami segíti a táplálékszerzésüket a tavasz beköszöntéig.

Madár vonzó cserjék

Gyümölcsfák, vagy nagyobb gyümölcscserjék


Néhány cserje már a nevéből adódóan is a madarakhoz köthető. Ez a helyzet madárberkenyével, és a himalájai rózsalonccal. Terméseik arról ismeretesek, hogy a madarak kedvenceik.

Madárberkenye


Tényleges faként kezelhető, ugyanis több méter magasra is nőhet. Arra figyelj, hogy a savas földet kedvelik, ugyanúgy, mint a rododendron. Fehér virágai ősszel válnak kis terméskupacokká, ezek már pirosak, narancs-, vagy citromsárgák, esetleg fehérek is lehetnek, fajtától függően.

Tűzföldi mirtuszhanga


Szintén a savas talajban képes fejlődni, ezért társítható a berkenyéhez. Nagy tűrőképességgel rendelkező cserje, nem haladja meg az 1 métert, vörös, fehér, vagy rózsaszín termése lehet, szintén fajtától függően.

Himalájai rózsalonc


Ez a masszív cserje 5 méter magas. Termései szilva színűek, lila levelei alatt függő virágaiban helyezkednek el. Ültesd el egy védett helyen, termékeny talajban, amit évente gazdag komposzttal kezelsz. Ne felejtsd el megmetszeni tavasszal, hogy új ágakat hajtson, melyek majd virágba borulhatnak.

Bogyós cserjék, melyek a madaraknak kedveznek

Kányabangita


A kányabangita egy lombhullató cserje, ami gyorsan nő, akár a 3 m magasságot is elérheti. Rengeteg termést hoz a tél végéig. Talaja legyen friss és mély, egy kicsit meszes.

Díszalma


Ezen díszfák közül a ’Pom Zai’ magassága nem haladja meg az 1,50-et, narancssárga termése könnyedén magához vonzza a madarakat, ugyanis már messziről feltűnő. Ugyanakkor az ’Everest’ már inkább fakánt található meg, egészen februárig hozza termését. Ültesd enyhén laza talajba, mely inkább meszes, mint savas.

Védelmet nyújtó cserjék


Ezt a kategóriát nehéz lesz behatárolni csupán néhány növénnyel, ugyanis sokkal több képes megvédeni szárnyas barátainkat, mégis hozok néhány példát. 


Az örökzöld mirtuszloncnak apró fekete bogyói fogyasztása mellett a sűrű növényben menedékre lelhetnek. 


A japán szentfa, a madárbirs, a tűztövis, a borbolya, a lilabogyó, a magyal, a japán dérbabér, illetve a korallberkenye szintén éléskamrák. Emellett tüskéik, töviseik megvédik madarainkat a ragadozóktól. 

 

Tanácsok a helyes gondozásukhoz


Annak érdekében, hogy e cserjék szépen virágozzanak és bőséggel hozzanak majd termést, évente káliumban gazdag műtrágyát kell nekik adnunk. Emellett, természetesen ne felejtsük el őket megmetszeni, még a virágzás előtt.
Hogy minél több madarat vonzzunk, egymástól távolabb helyezzük el cserjéinket, és gondoljuk bele abba, hogy színük is változatos legyen, ugyanis minden madár mást és mást szeret.