Így etesd a madarakat télen

Mit esznek a madarakat télen és hogyan segíthetsz nekik?

MCS, NA
hirdetes

Habár a természet télen lecsendesedik, még a leghidegebb napokon is megpillanthatunk néhány bátor madarat kertünkben. Gondolkodtál már rajta, hogy vajon hogy jutnak élelemhez ezek az apró madarak, amikor a növények elfagynak, a rovarok pedig búvóhelyükön vészelik át a tél viszontagságait?

Így etesd a madarakat télen

Cikkünkből megtudhatod, hogy mivel táplálkoznak télen a hazánkban maradó madarak, és hogy mi mindennel kedveskedhetsz nekik te is kertedben!

Mit esznek a madarak télen?

A madarak agyafúrt állatok, és a télen is aktív fajták pontosan tudják, hogy hol találjanak maguknak bőséges élelmiszerforrásokat, még ha vastag hó is borítja a talajt, és a hőmérsékletek is a mínuszok között járnak.

A téli madarak az alábbi ennivalókra összpontosítanak a téli hónapokban:

  • Magvak: Számos növényen még télen is találni el nem hullajtott, érett magtokokat, amiket a madarak könnyedén felnyitnak, hogy hozzájussanak a bennük tárolt magvakhoz. Egyes növények körül a lepotyogott magokat is felcsipegethetik a lehullott levelek közül, ha nem takarja őket túl sok hó.
  • Diófélék: A lepotyogott diófélék nagyszerű elemózsiák lehetnek az erdei madarak számára. A makkok és más termések a szajkók, a cinegék és egyéb olyan madarak kedvencei közé tartoznak, amelyek képesek feltörni ezek héjait, és hozzájutni a belsőségeikhez.
  • hirdetes
  • Rovarok: Télen nem nagyon repkednek rovarok a levegőben, de a madarak még ilyenkor is sok csemegéznivalót találnak a téli álomba szenderült rovarok és lárvák között. A cinegék, a csuszkák, a harkályok és más madarak szívesen keresgélnek maguknak eledelt a fák kérgében, ahol számos rovar húzza meg magát télire. A rovarok fontos fehérjeforrást kínálnak a madarak számára.
  • Fagyanta: A harkályok kifejezetten kedvelik az édes fagyantát, amit szorgosan ki is „fúrnak” maguknak a fák kérgének mélyéről, ahol még nem fagytak meg a nedvek.
  • Gyümölcsök: Télen sehol nincs friss gyümölcs, de ha az őszi szüret során marad néhány szem gyümölcs a fákon vagy a fák körül, akkor a vörösbegyek és sok más madár is szívesen csipked belőlük.
  • Gabonák: Az őszi betakarítás során temérdek mag marad a földeken, amit a tyúkalakúak, a galambok és a feketerigók szorgosan fel is takarítanak a tél során. Persze számos vadon termő gabona is felkerül ilyenkor az étlapra.
  • Elpusztult állatok: A tél az év legkönyörtelenebb időszaka számos állat számára, és amelyek nem élik túl a zord körülményeket, azok maradványait a dögevők hasznosítják majd.
  • Kisebb állatok: A ragadozó madarak minden évszakban fáradhatatlanul vadásszák prédájukat, és sok helyen télen is rengeteg lehetőségük akad, hogy lecsapjanak rájuk. Az egerek, pockok, kisebb madarak, halak és más állatok mind célkeresztbe kerülhetnek. Habár ilyenkor a zsákmányállatok száma is csökken, a legtöbb ragadozó madár képes elegendő ennivalót találni magának a téli hónapokra.
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-18

Hatalmas bajban a fecskéink – Így segíthetsz nekik!

A hűvös, esős idő komoly veszélybe sodorja fecskéinket. Tudd meg, hogyan segíthetsz nekik, és miért fontos a természetvédelmi intézkedések betartása!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vetőgépek

A ->vetés minősége meghatározó a várható terméshozam, ezért a v. legjobb műszaki... Tovább

Érdi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Érd Budai út 24. 2030 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Környezetvédelem