Milyen hatással van mindez a vándorló madarakra nézve?
Sajnos folyamatosan csökken a vándorló madarak egyedszáma szerte a világban. Az Afrika és Európa között vándorló fajok több mint hatvan százalékánál folyamatosan csökken az egyedszám, ez a füstifecske, a kakukk, a fürj, illetve a vadgerle esetében különösen szembetűnő.
Engedélyhez kötött a háló kifeszítése
Egyiptomban a hálók kifeszítése engedélyhez kötött, ezek az engedélyek viszont olcsón és könnyedén beszerezhetők, a háló méreteivel kapcsolatos kikötéseket pedig senki sem ellenőrzi. Egy szó, mint száz, engedélyhez kötött, mégis bárki vadászhat, és vadászik is…Újabban ráadásul, aki megteheti, beveti a modern technológiát is, és a hálóknál madárhangokat játszanak le, amivel oda lehet csalogatni a gyanútlan egyedeket.
Sokan nemcsak hálókat használnak, egyre jobban terjednek el az árnyat adót menedékként álcázott talajcsapdák, amivel talajon mozgó fajokat, például fürjeket és harisokat fognak meg. Használják már a ragacsos anyaggal bekent bokrokat, melyekből nem tudnak menekülni a szerencsétlen szárnyasok. Sok helyen sajnos még a gyerekek is vadásznak, és hiába veszi kezdetét az iskola szeptemberben, a vadászati szezon végéig sokan könyvek ellen helyett inkább puskát visznek magukkal.
A nemzetközi nyomás folyamatosan nő, eredménytelenül…
Sok-sok éve próbálnak tenni valamit a különféle nemzetközi természetvédelmi szervezetek a vándormadarak vadászata ellen, sajnos egészen idáig még nem születtek komoly eredmények. Ahhoz, hogy az Egyiptomban vagy Líbiában ősi hagyománynak tekintett vadászat mértéke csökkenjen, elsősorban a helyiek gondolkodásmódjának kellene megváltoznia, és ez nem fog menni külső hatásra…
Reméljük, hogy előbb-utóbb belátják, hogy amit tesznek, az nem normális dolog, ideje lenne, hogyha az emberek ráeszmélnének arra, hogy ebből nagyon nagy baj lesz előbb-utóbb.