Sokan tartanak macskákat lakásban, velük alszanak, együtt esznek, nem is gondolva arra, hogy mennyi betegséget kaphatnak el tőlük. A macskáktól akár tartósan is lebetegedhetsz, olvasd el erről szóló cikkünket.
Lapozd végig a képeket és tudd meg, milyen súlyos betegséget kaphatsz el a macskáktól!
Kevesen tudják, hogy a macskák által terjesztett parazita-fertőzés, a toxoplazmózis az emberekre is veszélyes. Olyan ez a fertőzés, mint az influenza, a tünetei hasonlóak, azok az emberek, akik egészségesek, nem feltétlenül szorulnak kezelésre, azonban vannak magas kockázatú csoportok, mint például a születendő csecsemők, kisgyermekek, idősek, akiknek komoly kockázatot jelent ez a fertőzés.
A kültéri macskák 40-60 százaléka fertőzött, de közülük kevésnél fordul elő klinikai tünet. A világ népességének kb. egyharmada fertőzött valamilyen formában Toxoplasmával.
Miután a szennyezett húsok útján terjed a fertőzés, fontos, hogy a lakásban ne legyen patkány, egér. Ne a macskát idomítsuk arra, hogy fogdossa össze a rágcsálókat, hanem vegyünk egércsapdákat.
A toxoplazma nagyban befolyásolja az agyi működést, sok esetben skritofréniát okoz. szerepe lehet néhány gyakori pszichés betegség, mint például a skizofrénia és a depresszió kialakulásában. Néhány esetben azonban veszélyes, akut fertőzést okozhat. Így például tragikus következményekkel jár a magzat számára, ha egy korábban nem fertőződött nő éppen terhessége korai szakaszában esik át élete első fertőzésén. Az első fertőzés kiváltotta különösen heves immunválasz ugyanis a magzatot is károsítja. A toxoplazmózis AIDS betegek számára is halálos lehet. Cseh kutatók szerint a fertőzés az emberi magatartást is módosítja. Az ember személyiségében okozott enyhe, de mérhető változások a férfiakban és a nőkben eltérőek. A fertőzött férfiak hajlamosak túlbecsülni saját szociális rangjukat, kevésbé hajlamosak a szabályok követésére, és kevésbé kerülik a veszélyt, mint a nem-fertőzött férfiak. A fertőzött férfiak egy részénél az intelligencia is csökken.
A fertőzött nők melegszívűbbek, a társadalmi szabályokat lelkiismeretesebben követik és közvetlenebbek, mint a nem-fertőzött nők. E változások a fertőzéstől eltelt időszak hosszával erősödnek, ezért valószínű, hogy nem az eleve meglévő jellembeli különbségek okozták a fertőzésbeli különbségeket, hanem megfordítva; a fertőzés okozta a személyiségbeli különbségek kialakulását.
margin: 0.4em 0px 0.5em; line-height: 19.200000762939453px; color: rgb(0, 0, 0); font-family: sans-serif; font-size: 13px;">
Ha van gyerekünk, akkor a homokozót mindenképpen takarjuk le, ha nem használjuk, így megakadályozzuk, hogy a macskák alomtálcaként használják. A macskát gátoljuk meg abban, hogy kimenjen, tartsuk a lakásban. Az alomtálcát olyan helyre rakjuk, ahol a gyerek nem éri el. Mossuk meg a gyerekek kezét, amikor a szabadban játszik, különösen étkezés előtt.Ha van gyerekünk, akkor a homokozót mindenképpen takarjuk le, ha nem használjuk, így megakadályozzuk, hogy a macskák alomtálcaként használják. A macskát gátoljuk meg abban, hogy kimenjen, tartsuk a lakásban. Az alomtálcát olyan helyre rakjuk, ahol a gyerek nem éri el. Mossuk meg a gyerekek kezét, amikor a szabadban játszik, különösen étkezés előtt.
Tanulmányok kimutatták, hogy a fertőzés elsősorban akkor terjed, ha a macskák szennyezett húst esznek. Ezután a macskaürülék megfertőzheti az embereket is. Az állatokra pedig még nagyobb veszélyt rejt, nem egyszer ették már meg az ürüléket kutyák például és kapták el a fertőzést ezáltal.
A terhes nőknek óvatosnak kell lenniük, mivel a fertőzött nők 40-50 százaléka a terhesség alatt átadja a parazitát a magzatnak is. Sok magzat tünetmentes, de más esetekben okozhat a fertőzés születési rendellenességet, idegrendszeri problémákat és szemproblémát is
Nem árt tudni, hogy a toxoplazmózis nem terjed simogatással, vagy pusztán macskatartással. A parazita ugyanis a macska ürülékében található meg.
Tünetek a következők lehetnek: láz, étvágytalanság, fogyás, levertség, tüdőgyulladás, gyulladásos szem problémák, májbetegség és sárgaság (hepatitisz), és neurológiai idegesség - remegés vagy görcsrohamok. Ritkább esetben a fertőzött macska átadja a magzatnak is, ilyenkor gyakori a halvaszületés, a vetélés.
Csökkenthetjük a kockázatot azzal, hogy nem engedjük ki a macskát a lakásból, a rágcsálókat nem engedjük neki, hogy megedje. A macska edényeit folyamatosan tisztán tartjuk, használat előtt és után is elmossuk.
Zöldségeket, gyümölcsöket minden alkalommal mossuk meg, mielőtt megfőzzük vagy megesszük. Ha kertészkedés közben a talajjal érintkezünk, mossunk kezet utána. A macskaalmot műanyag zacskóba rakjuk, kézzel ne nyúljunk hozzá, az alomtálcát tartsuk tisztán, minden alkalommal mossuk el. Biztosítsuk, hogy macskánk mindig megfelelő táplálékot kapjon.