Miért hisznek az emberek abban, hogy a négylevelű lóhere szerencsét hoz? Mi a különbség a szerencsehere és a négylevelű lóhere között, az is szerencsével járhat? Tudj meg most mindent róluk cikkünkből.
A lóhere három levele eredendően a Szentháromságot jelképezi. Viszont, mivel a szerencsét csak négy levelű társa képes számunkra biztosítani (legalábbis, amennyiben hiszünk benne), így ez már egyáltalán nem köthető össze a Szentháromságról szóló hagyományokkal.
Mit is jelent a négylevelű lóhere?
A négylevelű lóhere fontossága a keresztény hit előtti, pogány időszakra tehető, ugyanakkor a mai napig szilárdan él a köztudatban. A négylevelű lóherét a keresztény hit előtti időszakban kelta amulettként használták.
Ez az apró zöld növény ugyanakkor több nép szimbólumrendszerében is megjelenik, levelei a szerencsén kívül még a hűséget, a reményt, valamint a szeretetet is jelképezi.
A kelta kultúra elsősorban Írországban, illetve a Nyugat-európai területek nagyobb részében terjedt el. Itt a kelta papok, a druidák használták mindenekelőtt a négylevelű lóherét amulettként – hitük szerint az a rossz szellemeket képes volt elűzni környezetükből, valamint az azok elleni védelmet is segített fenntartani. A kelták hagyománya nyomán alakult ki, hogy a gonosz elleni védelem mellett ez az apró növény képes szerencsét is hozni tulajdonosa számára.
Emellett szól az a tény is, hogy nagyon keveset találhatunk belőle – a felmérések szerint nagyjából 10.000 háromlevelű lóhere között van esélyünk arra, hogy egy darab szerencsét jósló darabot találjunk.
Érdekessége a növénynek, hogy sokan írtani való gyomnak tartják, viszont az példának okáért az írországi Szent Patrik-napi hagyományok szerves részét képezi, annak fontos kelléke. Az irtásával kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy rengeteg olyan fűmagkeverék volt, melyek tartalmaztak lóhere magokat, melyek például talajtakaróként is remekül funkcionáltak.