Mindenképpen haladjunk lépésről-lépésre a lisztharmat ellen
Amennyiben nem kezdtük el a lisztharmatos növény kezelését időben, lesznek olyan levelek, amik már túlságosan fertőzöttnek számítanak majd. Azokat a darabokat, amiken már nagyobb mértékben jelentkeztek a fehér foltok, érdemes eltávolítani, ugyanis azokat már nem fogjuk tudni megmenteni. Nem kell aggódnunk, amennyiben növényünk ismét egészséges lesz, ez nem fog számára problémát jelenteni, könnyedén képes lesz majd őket újranöveszteni.
Ha ez megtörtént, akkor rázzuk fel jól permetezőszerünket, és fújjuk az olajos-szódabikarbónás készítményünket a fertőzött növényre és hagyjuk, hogy az jól beterítse azt. Egy ilyen kezelés sajnos nem fogja majd megoldani a problémát – esetenként egy-egy növény gyógyítása akár két hétig is eltarthat. Érdemes a procedúrát napi szinten elvégezni, ezzel is biztosítva, hogy növényünk rendbe jöjjön és ismét egészséges legyen.
Használata során fokozottan figyelj arra, hogy lehetőleg a növény minden részére jusson a szerből, ugyanis kontakt mivolta lévén csak akkor lesz hatásos, ha közvetlenül érintkezik magával a lisztharmattal.
Másra is használható lenne a szódabikarbóna?
A szódabikarbóna nem csak a lisztharmat ellen vagyis a gombás megbetegedésekkel veszi fel remekül a harcot, de a kártevőket is képes könnyedén elriasztani, példának okáért a csigákat. Amennyiben ellenük szeretnéd használni, akkor érdemes a növény tövét körbe szórni vele, ezzel is távol tartva őket zöldségünktől.
Amennyiben pedig szeretnénk biztosra menni, és a többi kártevőt is távol tartani, érdemes cukkinink közelébe sarkantyúkát ültetni, ugyanis az képes lesz majd magához vonzani a levélbolhákat, melyek ezt a növényt jobban fogják szeretni, mint zöldségeinket. Amennyiben szeretnél többet megtudni a sarkantyúkáról, azt itt megteheted.
A szódabikarbóna rendkívül sokszínű, a komposztnál is hasznát vehetjük – abban az esetben, ha az túlzottan büdös, akkor érdemes a tetejére szórni belőle egy keveset, ugyanis képes lesz majd eltüntetni a kellemetlen szagokat.