Minden évszakban érdemes ide ellátogatni, annyira gyönyörű ez a környék, hogy kevés szóval lehetne igazán jellemezni! A most következő cikkben megtekintheted te is a jégbe fagyott Lillafüredet!
Az elmúlt hetek időjárásának köszönhető csodálatos látványban lehet részünk, hogyha ellátogatunk Lillafüredre. Befagyott a lillafüredi vízesés és a Hámori-tó is, nagyjából 30 centiméter vastag jég borítja a mesebeli tavat. A környéken kirándulók természetesen azonnal birtokba vették a tó jegét.
Pár szabály a korcsolyázáshoz, amit nem árt, ha tudtok!
Csak akkor szabad a szabadvizek jegén tartózkodni, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad és természetesen nem mozog! Figyeljünk mindig a hőmérsékletváltozásokra, a tartósan enyhe időjárás könnyedén felolvasztja a jeget. Terhelhetőségnél a következőket kell figyelembe venni: 8 centiméteres vastagságnál egy felnőtt, 12 centiméteresnél egy csoport, 18 centiméteresnél pedig szánkók is tartózkodhatnak a jégen. Éjszaka és rossz látási viszonyok mellett viszont semmiképpen ne menjünk a jégre. A Hámori-tónál viszont akkor is vigyáznunk kell, hogyha kellően vastaga a jég rajta, mivel mesterséges tóról beszélünk, így a befolyó-, és a kifolyó vízmennyiség nem feltétlenül azonos, ez pedig néhol veszélyeket jelent! A következő oldalon megmutatom, milyen csodaszép Lillafüred és környéke télen!
A Hámori-tó a Garadna völgyében, a Szinva patak mésztufagátjának duzzasztó hatása miatt keletkezett. Először 1319-ben említik, egy pálos kolostorral kapcsolatos oklevélben Feltó-halastóként. A jelenlegi méretű tavat 1810-ben hozta létre a kohászat állandó vízellátása érdekében Fazola Frigyes. A gyár vízgazdálkodásában a tó igen fontos szerepet játszott: vízállását naponta mérték, a zsilipek nyitását gondosan följegyezték.
A tó másfél kilométer hosszú, helyenként meglehetősen mély. A tavon nyáron csónakázásra és vízibiciklizésre van lehetőség. Partján a Neptun Búvárklub épülete található. A tó egyik partján vezet a Bánkútra vezető autóút, a másik oldalon festői sétány található. A völgyzáró gáttól nem messze, a völgy déli oldalában fakad az Eszperantó-forrás vize, ami az erdei vasút alatti átereszen átfolyva jut a tóba.
Forrás: Fotó: Zámbó Ádám / Facebook