A talaj előkészítése a liliomfának
Biztosítanunk kell számára egy olyan talajt, ami friss és termékeny, mély, tápanyagban gazdag, esetleg enyhén savas, de semmi esetre sem meszes, hiszen azt növényünk nem szereti. Mi a legideálisabb? Ha 1/3 hangáknak szánt földet keversz össze 1/3 komposzttal, s ezeket adod hozzá a maradék 1/3 földedhez kertedben.
Liliomfa ültetése
Áss számára nagyjából egy 80 cm mély, s szintén ekkora átmérőjű gödröt, úgy, hogy az ne legyen 1,5 méternél közelebb többi növényedhez, illetve 5 méternél messzebb legyen más fáidtól, cserjéidtől.
A földet megfelelően meg kell lazítanod, vagyis megdolgoznod, mélyre kell ásnod, s igyekezz lebomlasztani azt, hogy a gyökerek megfelelően képesek legyen megtelepedni benne.
Először érdemes valamilyen vízelvezető megoldást helyezned a gödör aljába, ez lehet példának okáért egy kisebb réteg kavics.
Ezután óvatosan – miután már gondoskodtál áztatásáról, illetve lecsöpögtetéséről – bontsd ki növényed gyökereit, illetve helyezz mellé egy kisebb karót, s helyezd bele őt is a gödörbe, úgy, hogy a szár és gyökerének metszéspontjáig majd be tudd azt temetni.
Óvatosan helyezd vissza rá a földet légmentesen, majd locsold meg bőséggel. Érdemes talajtakarót is helyezned rá.
És utána mi a teendő a liliomfával?
A locsolást és a talajtakaró cserélését érdemes folyamatosan, a liliomfád növekedésével szinkronban végezni. Mindkettő segíteni fogja növényed, hogy megfelelő mennyiségű vízhez jusson, s ne száradjon ki.
A szárazabb időszakban érdemes jobban odafigyelnünk majd locsolására, ebben is segíthet általában egy 8 cm-es talajtakaró – hiszen ez képes állandó nedvességet biztosítani neki. Viszont utóbbihoz érdemes organikus fajtákban gondolkoznod, illetve rendszeresen kell majd szellőztetned, cserélned.
Hogyan neveljem a liliomfát cserépben?
Vannak olyan liliomfák, melyeknek egy cserép is megfelelő otthont nyújthat – ehhez érdemes utána nézni, s a kisebb fajták közül válogatni, viszont gondozásuk szempontjából hasonlóan kell velük bánni.
Vigyázz arra, hogy olyan cserepet válassz, amely legalább 60 cm mély, s megfelelő vízelvezetéssel rendelkezik – ehhez agyaggolyókat helyezhetsz a cserép aljára. Az ültetés, illetve a talajtakarás szempontjából a gondozásuk megegyezik, viszont náluk jobban oda kell figyelni, amennyiben még hideg van, nehogy a gyökerük megsérüljön.
Érdemes trágyáznod őket tavasszal és ősszel, illetve 3 – 4 évente szükséges lehet egy átültetés, hogy megfelelően fejlődjenek.
Neked van kertedben liliomfád?