A levendula tavaszi gondozása
Bármilyen levendulafajtát is választunk, mindig tavasszal előnevelt palántára, vagy tőosztásból származó növényre van szükségünk a telepítéshez. Mint már említettem, a levendulának nagy szüksége van napsütésre, ezért olyan helyet válasszunk, ahol sok fény éri, és melegben lesz. Ültetés előtt gondoskodjunk a gyommentesítésről, érdemes felásni ilyenkor a területet.
Ha trágyázunk, akkor fontos, hogy ne érintkezzen az elültetett növény gyökereivel – én ezt úgy szoktam megoldani, hogy mélyebb gödröt ások, és a trágyára teszek egy kis földet, majd csak ezután helyezem bele a növényt. Az ültetési távolságot kétféleképpen alakíthatjuk: ha összefüggő folyamot szeretnénk, akkor a töveket 40-50 centiméteres távolságot hagyjunk a növények között, ha elkülönülő bokrokat szeretnénk, akkor egy méteres távolságra lesz szükségünk.
Iszapoljuk be a szabadgyökerű levendulákat ültetéskor (a szokásos vízmennyiség többszörösét juttassuk ki), az iszapolás után hetente egyszer-kétszer öntözzük a friss ültetést, de maximum egy hónapig. Később, mikor a növény már mélyre hatoló gyökereket eresztett, az öntözés szinte teljesen elhanyagolható, csak akkor szükséges öntöznünk, amikor nagyon forró, aszályos időszakok vannak.
A levendula tavaszi metszése
A levendulák fásodó szárú növények, ami annyit jelent, hogy az évek során elkezdenek a növények szárai fásodni, felkopaszodni. Éppen ezért érdemes legalább 2-3 évente tavasszal erőteljesen visszametszeni a bokrokat.
Ezt a fagyok elmúltával, február végén, március elején tehetjük meg, ekkor vizsgáljuk meg a növényeket, ha a tövénél apró, új hajtásokat látunk, akkor vágjuk vissza tövig az idősebb, már fásodott szárakat. Metszés után a növényünk néhány centiméter magas lesz, de ettől nem kell megijedni, mivel így tartjuk fiatalon a levendulát, a kis hajtások nagyon hamar be fognak indulni, és nagyon gyors ütemben sűrű bokorrá fog fejlődni a levendula, ami rengeteg, szép virágot fog hozni nyáron!
Hasznos volt számodra ez a cikk?