Levendula helyes metszése - így metszd levendulád, most szakértőnk segít

Hogyan metsszük a levendulát?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Tudj meg mindent a levendula metszéséről

A nyár végén vagy ősz elején végzett metszés segít szellősebbé tenni a bokrokat, ami felkészíti a bokrokat a tél viszontagságaira (fagyok, havazás). A tavasz elején végzett metszés ugyan kissé késleltetheti az éves virágzás beindulását, de ez remek alkalom az elhalt, tél által tönkretett részek eltávolítására.

Ha időd engedi, évente két metszést érdemes végezni a levendula metszését! 

A kifejlett növényeket drasztikusan metszhetjük, akár kétharmadára csökkentve méretüket: A folyton napos helyre ültetett levendula minden évben erőteljes növekedést mutatnak – az ilyen hevesen növekedő növényeknek pedig heves metszésre van szükségük, hogy megtartsák életerejüket. A szárakat akár hosszuk egymarhadától is megszabadíthatod. Az idősebb növényeket ne kíméld, de ne vágd vissza őket a fás szárig: Mint az kár korábban is említésre került, a fás részek képtelenek visszanöveszteni magukat, de ha egy kis részt meghagyunk felettük, az még egy kis eséllyel újra kihajthat. A következő oldalon vár még pár remek tipp! 

hirdetes

A levendula fás részei és a tél

A levendula metszésének fő célja a bokor méretének és sűrűségének csökkentése és a télre való felkészítése. Éppen ezért javasolt ősszel, a tél beköszönte előtt elvégezni az egyik éves metszést. A metszés legnagyobb veszélyforrása legfeljebb annak kihagyása lehet, aminek következtében a víz megragad a sűrű szálak között, és így a következő problémák léphetnek fel:

  • nyáron a víz könnyedén elrohaszthatja a levendula gyengébb szárait és a fás részeket.
  • késő ősszel a megrekedt víz a korai fagyokhoz vezethet és ez hamar megszakítja a virágzószezont.
  • télen a víz jéggé fagy, ami szétrepeszti a fás részeket.
  • a sűrű, vagy fás részekkel rendelkező levendulabokrok hatalmas felületen képesek összegyűjteni a havat, ami a gyengébb példányok esetén torzuláshoz vezethet.

Ezek az általános tippek segítenek, hogy a legtöbb levendulafajtát karban tarthasd. A különböző fajták igényeit azonban érdemes figyelembe venni, már azok beszerzése előtt, és ezen igényeknek megfelelően eljárni a metszés és egyéb gondozási mozzanatok alatt is

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ragadós galaj (Galium aparine L.)

a búzafélék (Rubiaceae) családjába tartozó egyéves, fekvő v. kapaszkodó szárú, fehér... Tovább

felszíni vizek

a felszínen levő valamennyi mozgó és állóvíz (folyók, tavak, tengerek). Jellemzőjük az... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem