A nyár végén vagy ősz elején végzett metszés segít szellősebbé tenni a bokrokat, ami felkészíti a bokrokat a tél viszontagságaira (fagyok, havazás). A tavasz elején végzett metszés ugyan kissé késleltetheti az éves virágzás beindulását, de ez remek alkalom az elhalt, tél által tönkretett részek eltávolítására.
Ha időd engedi, évente két metszést érdemes végezni a levendula metszését!
A kifejlett növényeket drasztikusan metszhetjük, akár kétharmadára csökkentve méretüket: A folyton napos helyre ültetett levendula minden évben erőteljes növekedést mutatnak – az ilyen hevesen növekedő növényeknek pedig heves metszésre van szükségük, hogy megtartsák életerejüket. A szárakat akár hosszuk egymarhadától is megszabadíthatod. Az idősebb növényeket ne kíméld, de ne vágd vissza őket a fás szárig: Mint az kár korábban is említésre került, a fás részek képtelenek visszanöveszteni magukat, de ha egy kis részt meghagyunk felettük, az még egy kis eséllyel újra kihajthat. A következő oldalon vár még pár remek tipp!
A levendula fás részei és a tél
A levendula metszésének fő célja a bokor méretének és sűrűségének csökkentése és a télre való felkészítése. Éppen ezért javasolt ősszel, a tél beköszönte előtt elvégezni az egyik éves metszést. A metszés legnagyobb veszélyforrása legfeljebb annak kihagyása lehet, aminek következtében a víz megragad a sűrű szálak között, és így a következő problémák léphetnek fel:
- nyáron a víz könnyedén elrohaszthatja a levendula gyengébb szárait és a fás részeket.
- késő ősszel a megrekedt víz a korai fagyokhoz vezethet és ez hamar megszakítja a virágzószezont.
- télen a víz jéggé fagy, ami szétrepeszti a fás részeket.
- a sűrű, vagy fás részekkel rendelkező levendulabokrok hatalmas felületen képesek összegyűjteni a havat, ami a gyengébb példányok esetén torzuláshoz vezethet.
Ezek az általános tippek segítenek, hogy a legtöbb levendulafajtát karban tarthasd. A különböző fajták igényeit azonban érdemes figyelembe venni, már azok beszerzése előtt, és ezen igényeknek megfelelően eljárni a metszés és egyéb gondozási mozzanatok alatt is