Azt szeretnéd, hogy idén nyárra még több meseszép virágot hozzon levendulabokrod? Akkor mutatjuk, hogyan kell megmetszened tavasszal!
Néhány tudnivaló a levenduláról
A levendula tavaszi metszésének leírása előtt beszéljünk kicsit a mi csodás, lila levendulánkról. A metszés előtt jó, ha tudjuk, hogy egy mediterrán, fásodó szárú félcserjéről van szó. A levendula virágai szépek és dekoratívak, így sok kertben dísznövényként is megtalálható, de elsősorban egy gyógynövény. A levendulának kellemes, nyugtató illata van, amely gyakran használatos aromaterápiában és parfümökben. A levendula olaja hagyományosan használatos az álmatlanság, szorongás és stressz kezelésére. Gyakran alkalmazzák masszázsolajokban és fürdőkben is. De a levendulát olyan problémák esetében is használják, mint fejfájás, gyomorpanaszok és bőrirritációk. Néhány fajtája ehető, és gyakran használják fűszerezésre, például süteményekben, ételekben vagy akár levendula tea formájában. Mi több, a levendula illata néhány rovarra és kártevőre taszító hatással lehet, például a szúnyogokra. Ez a csodás növény számos klímában jól nő, kedveli a száraz, napos helyeket, és viszonylag kevés gondozást igényel, akár a te kertedben is remek otthont találhat. Ha még nem ültettél levendulát, akkor itt az ideje. Itt találsz részletes leírást a levendula tavaszi ültetéséről.
Mikor érdemes a levendulát metszeni?
Alapvetően a levendulát nyáron, ősszel, és tavasszal is lehet metszeni. Ősszel leginkább formát érdemes adni a bokroknak, ilyenkor könnyedén ki lehet alakítani a gömb formát. Nyár végén érdemes az elnyílt virágokat eltávolítani. Tavasszal, a fagyok elmúlásával szintén meg lehet metszeni levendulát, sőt idősebb bokrokat mindenképpen ajánlott is ilyenkor rendbe tenni. Azért érdemesebb az idősebb bokrokat tavasszal metszeni, mert ilyenkor jelennek meg a friss hajtások, ekkor az előző évi elszáradt hajtásokat érdemes lehet visszametszeni. Arra figyelj, hogy fás hajtásokat semmiképpen se vágd vissza. Körülbelül a tövek egyharmadáig bátran visszavághatod, addig, amíg nem fásodik a szár! A fiatalabb levendulákon még nincsen fás rész, ezeket akár tövig vissza lehet metszeni. Csak akkor kezd el a levendulát tavasszal metszeni, ha az új hajtások már megjelentek!
Miért kell a levendulát tavasszal megmetszeni?
Nagyon fontos, hogy a levendulát megmetsszük tavasszal, ugyanis ilyenkor el kell távolítani a régi hajtásokat, amik már elszáradtak, hiszen ezek már nem fognak virágozni. Sokkal esztétikusabb lesz, és több virágot hoz majd az orchidea, ha megfelelően megmetszed tavasszal. Érdemes minél inkább eltávolítani az elhalt hajtásokat, akár tövig, vagy a fás részig! Érdemes a második virágzás után, nyár végén is visszavágni a levendulát, annak érdekében, hogy az elnyílt virágok ne vegyék el az energiát, valamint hogy kialakuljon a megfelelő forma. Akár felére is visszavághatod a hajtásokat ilyenkor, azonban a tél előtt már semmiképpen se végezz metszést a levendulán, mert akkor akár a gyökere is megfagyhat.