A levendula otthoni felhasználása több évszázados múltra tekint vissza, nemcsak illatának köszönhetően, hanem több praktikus háztartási alkalmazását tekintve is. A levendula divatja most éli második virágkorát, hiszen minél kevesebb vegyszert szeretnénk használni otthonunkban. Most elmondjuk nektek, mire használhatjátok fel ezt a csodás növényt.
Elég csak végiggörgetni egy-egy házi receptekkel, vagy szépségápolási tippekkel teli blogot, és garantáltan mindegyik felhozatalában többször is megjelennek majd a levendulás dolgok – esszenciaolajok, levendulafűszerek, levendulás szappanok, és így tovább. E különleges gyógynövény népszerűsége persze egyáltalán nem indokolatlan, hiszen nem csak egy szép és illatos dísze lehet a kerteknek, hanem számtalan módon fel is használható a háztartásban. Cikkünkben a levendula hatásairól és házi felhasználásáról szeretnénk megosztani veled néhány tippet és hasznos tudnivalót!
Levendula: Egy rövid ismertető
A levendula (Lavandula) Európa déli részén, illetve Afrika és Ázsia egyes területein őshonos. Több ősi és középkori kultúra gyógyászatának szerves részét képezte, többek között kellemes, nyugtató illata, és fájdalomcsillapító hatása miatt. Linalool és Linalil-acetát összetevőinek köszönhetően a levendula többek között segít a hangulat kiegyensúlyozásában, az alvásban, a vércukor szabályázásában, nyugtatja az idegeket, alkalmazható köptetőként, enyhíti a fájdalmat, öli a baktériumokat, és elősegíti a sebgyógyulást is. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a levendula felhasználásáról a háztartásban!
Mosószer levendulából és orvosi szappanfűből – Ez a kombináció egy nagyon lágy mosószert eredményez, ami samponként, folyékony szappanként, és akár kényes ruhák tisztítására is alkalmazható.
Hozzávalók: elkészítéséhez szükséged lesz 1 liter vízre, 2 bögre apróra darabolt orvosi szappanfű levélre és szárra, 1 bögre levendulalevélre, illetve 10 csepp levendula esszenciaolajra.
Elkészítés: forrald fel a vizet, add hozzá a feldarabolt szappanfüvet és levendulát, majd takard le, hogy lassú tűzön főjenek durván 15 percig. Ez után vedd le a tűzről és hagyd kihűlni a keveréket. Végül szűrd le, és add hozzá a 10 csepp esszenciaolajat. A kész „mosószert” rögtön felhasználhatod, vagy legfeljebb egy hétig tárolhatod hűtőben.
Baktériumülő lábbalzsam – Ez a hidratáló lábbalzsam levendulát és teafaolajat tartalmaz, így gondoskodva a baktériumok elleni védelemről.
Hozzávalók: ehhez a balzsamhoz kelleni fog 30 g kókuszvaj, 30 g feldarabolt vagy reszelt méhviasz, 2 evőkanál shea vaj, 2 evőkanál mandulaolaj, 20 csepp borsmenta esszenciaolaj, 5 csepp teafaolaj, 10 csepp levendula esszenciaolaj, 1 csésze növényi alapú krémalap.
Elkészítés: olvaszd egybe a kókuszvajat, a méhviaszt, és a shea vajat egy forró vízbe helyezett lábasban. Csepegtesd bele az olajokat is, és ügyelj rá, hogy az elolvadt hozzávalók jól összekeveredjenek. Ha ez megvan, vedd le őket a tűzről, és kevergesd folyamatosan, ahogy hűlni kezd. Végül keverd hozzá a krémalapot is, végül pedig öntsd át steril tárolókba, amikből kényelmesen adagolhatod a kész balzsamot. A következő oldalon további remek ötletek várnak!