Miért fontos a tavaszi lemosó permetezés?

A lemosó permetezés fontossága

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget a lemosó permetezésnek, pedig igenis kellene, ugyanis nagyon sokat spórolhatunk meg azzal, ha elvégezzük, és a fák is sokkal egészségesebbek lesznek. Nézzük, mire kell odafigyelnünk a lemosó permetezés során, tapasztalt szakértőnktől most megtudhatsz mindent te is.

A lemosó permetezés fontosságáról

A lemosó permetezés időpontja

Nagyon fontos, hogy mikor végezzük el a lemosó permetezést, általánosságban megállapítható, hogy a téli fagyok elmúltával, de még a rügyfakadás előtt végre kell hajtanunk ezt a növényvédelmi technológiát. A legjobb hatékonyságot akkor remélhetjük, ha minél jobban kivárjuk a vegetáció indulását, hiszen a károsítók is ilyenkor kezdik meg aktívabb élettevékenységüket. 

Figyeljük a hőmérséklet alakulását és gondoljunk rá, hogy érdemes korábbra hozni a tél végi lemosó permetezést, mert az áttelelő kártevőknek és kórokozóknak eddig nagyon kedvezően alakult az időjárás. Különösen az olyan hidegben is fejlődő gombáknak kedvezett a tél, mint a tafrinás levélfodrosodás kórokozója, a Taphrina deformans. Ez a gomba már 4 °C fölött képes szaporodni és a fertőzéséhez is elegendő számára a 4-14 °C. Természetesen fogékony növényi részre is szükség van a betegség kialakulásához, de eddig zavartalanul képezhette a szaporítóképleteit.

A kajszi veszélyes kórokozója a Pseudomonas syringae pv. syringae baktérium, a gutaütés télen fertőző kiváltója. A kajszin kívül az őszibarackot, a cseresznyét és a meggyet is fertőzheti. Csapadékos időben ősztől kezd szaporodni és novembertől márciusig fertőzi a fákat sebzéseken keresztül. Azért is veszélyes, mert a szállítószövetekbe jutva súlyosbítja a téli fagykárt: a baktériumsejt jégmagképző szerepet játszik, jelenlétében a növényi nedv már mínusz 1 °C-on megfagy.

hirdetes

Ez a fagykár pedig fokozza a baktérium szaporodási ütemét. A gutaütés tünetei csak később, nyár elején következnek be, részleges ágelhalás vagy a teljes fa hervadása és pusztulása a fertőzés következménye. Az ágakon repedések és mézgafolyás is megfigyelhető. Mindkét kórokozó ellen hatásos a rezes lemosó permetezés, amit nagy lémennyiséggel, áztatásszerűen végezzünk. Ha nem lesz csikorgó hideg, jóval a rügypattanás előtt érdemes elvégezni a kezelést 10 °C fölötti hőmérsékleten.

A réznek ebben az időszakban nincs káros hatása az érzékeny csonthéjasokra, akár többször is permetezhetünk, hiszen a réz a lisztharmat kivételével minden gombás és baktériumos betegség megelőzésére alkalmas. Számos károsító rovar telel valamilyen formában a gyümölcsfákon, azokat olajos lemosással lehet gyéríteni, illetve a kénes lemosás is hatékony a fajok nagy része ellen. Kénnel a lisztharmat áttelelő képleteit lehet gyéríteni, aminek a szőlőben van nagy jelentősége.

Léteznek olyan lemosó permetezésre alkalmas készítmények, amelyek olajat, rezet és ként is tartalmaznak, tehát gyakorlatilag mindentudók. Arra azonban vigyázzunk, hogy a csonthéjasokat csak három évenként szabad olajos lemosásban részesíteni, a gyakoribb kezelésre érzékenyek. Enyhe időben a lehullott lombot karbamiddal permetezzük le, hogy a gyorsabb lebomlással „kihúzzuk a talajt” az áttelelő kórokozók alól.

Fagymentes időben trágyázhatunk is, hogy a növények számára friss tápanyag álljon rendelkezésre a tavaszi induláshoz. A gyökértevékenység ugyanis csak jóval hidegebb időben áll le, mint a nedvkeringés. A következő oldalon elmondom, miért olyan fontos a lemosó permetezés! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bórműtrágyák

a bór főleg a meszezett erdőtalajokon hiányozhat, ezért célszerű meszezéskor egyben... Tovább

Gombaölo Bravo 500 SC

Számos kultúrában alkalmazható hosszú hatástartamú kontakt gombaölőszer.Hatóanyag: 500 g/l... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem