A lemosópermetezésnek igen nagy jelentősége van a tavasz virágzás előtt. Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük miért és mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.
Mikor kell elvégezni a lemosó permetezést?
A tél végi, vagyis a tavaszi lemosó permetezés időpontja nagyon fontos. Február vége a tökéletes időszak erre, de a pontos időpontot a növények fenológiai állapotához és a hőmérséklethez kell igazítani. Hőmérséklet szempontjából az az idő ideális, amikor már a tartós fagyok elmúltak, és így a növény keringése is elkezdett megindulni. Ebben az időszakban, ahogy melegszik az idő, a kártevők is elkezdik az élettevéenységeiket, ami fontossá teszi a lemosó permetezés elvégzését. Amennyiben a fa állapotát is figyelembe vesszük, optimális időszaknak az tekinthető a lemosó permetezésre, amikor már elkezdtek a rügyei megduzzadni, azaz még pont a rügypattanás előtt. Ha szeretnél részletesebb olvasni a lemosó permetezés elvégzéséről, akkor kattints IDE, és olvasd el korábbi cikkünket!
Hány fokban végezhetjük el a lemosó permetezést?
A lemosó permetezést már 5 fok körül is elvégezhetjük, de érdemes vele addig várni, amíg a hőmérséklet huzamosabban 10 fok körül van. Az időjárás szempontjából az is fontos, hogy olyan napra tervezzük a permetezést, amikor szélcsend van és nincs eső. Mivel a lemosáshoz szükséges permetszerek mindegyike kontakt hatású, ami azt jelenti, hogy közvetlen érintkezés útján érik el az elvárt hatást. A permetezés során tehát ügyeljünk rá, hogy a permetszer a növény minden részére eljusson a fa tetejétől egészen a törzs kéregrepedéseiig. A lemosó permetezéshez ezért mindig használjunk nagy lémennyiséget.
Akár az egész évi növényvédelmet megalapozhatjuk a jó időben, megfelelő készítménnyel és megfelelő módon elvégzett tél végi és tavasz eleji lemosó permetezéssel. Egy ilyen lemosó permetezés akár több, a későbbiekben szükséges permetezéseket is kiválthatjuk. A lemosó permetezés során egy alkalommal, több kártékony szervezet ellen is fellépünk, például a fákon telelő levéltetvek ellen, a vértetvek ellen, pajzstetvek ellen, atkák és molyok ellen is.
A lemosó permetezés a különböző kórokozók ellen is működik, mint a körtevarasodás, a monília, a lisztharmatgolmbák és hasonlók. Természetesen olyan hatóanyagú permetszert válasszunk, amelyek az előző évben a fákon lakozó kórokozókat és rovarokat ellen is megfelelő. A rezet tartalmazó hatóanyagokat a lisztharmatok kivételével a gombás és bakteriális betegségek ellen, a kéntartalmúakat pedig a lisztharmatok, valamint az atkák ellen lehet eredményesen alkalmazni.