Egy magyar találmány nyújthat segítséget a légszennyezés megoldására, a most következő cikkben bemutatom nektek ezt a nem mindennapi dolgot, remélem, hogy hamarosan mindenhol helt fog kapni!
A légszennyeződés hatásai
A kipufogógázok miatt a levegő nitrogén-dioxid tartalma az ideális 0,000002%-os tartalom felett van. A vegyületek napfény hatására, fotokémiai szmogot és ózont hoznak létre, ami asztmát okozhat. A gépjárművek ólomszennyezése megszűnt, de szénhidrogéneket és szén-monoxidot bocsájtanak ki, valamint súlyos probléma a szálló por kibocsátása is. A WHO becslése alapján évente 700 ezerrel kevesebb ember halna meg a fejlődő országokban, ha ezeket a levegőszennyezőket kivonnák a forgalomból.
A Világbank 2010-re 816,4 millióra teszi a motoros járművek számát, szemben az 1990-es 586 milliós adattal. Egy az Environmental Health Perspectivesben megjelent tanulmány szerint az erősen szennyezett környezetben élő várandós nők, anyák kétszer nagyobb eséllyel autista gyermeket szülnek, mint a tisztább vidéken élők.
A budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatója, Horváth Péter olyan lámpát tervezett, amelynek egyik szára képes teljes egészében elnyelni a szennyezett levegőt, és azt algák segítségével bioüzemanyaggá alakítja, amit környezetbarát autók használhatnának fel, de maga a lámpa is ezzel működne.
Az algák ráadásul a vízben a széndioxidból felszabadítják az oxigént, ami visszakerülne a levegőbe, így két legyet is lehetne ütni egy csapásra. Sőt hármat, mert az utcai közvilágítást forradalmasító, kála virágra emlékeztető lámpatest esztétikus is. A légszennyezettség csökkentésére született elgondolás tevei még csak a rajzasztalon léteznek, de kíváncsian várjuk, mikortól jelennek meg a nagyvárosokban ezek a szmogtalanító óriásvirágok.