Elképesztő, mennyire lármás a világ leghangosabb madarának tartott csombókos harangozómadár. Mostani cikkemben ezzel a különleges állattal ismerkedhettek meg, ráadásul egy videót is hoztam, ami bizonyítja nem mindennapi hangját!
A csombókos harangozómadár bemutatása
A csombókos harangozómadár (Procnius albus) a madarak osztályának a verébalakúak rendjéhez, ezen belül a kotingafélék családjába tartozó madárfaj. Először 1783-ban, Johann Hermann, francia orvos és természettudós írta le az állatot, akkor még Ampelis nembe Ampelis alba néven.
A csombókos harangozómadárral Dél-Amerika északi részén, elsősorban Brazíliában, Guyanában, Suriname-ban, Venezuelában (leginkább az Amazonas vízgyűjtő területén), illetve Trinidad és Tobago szigetein találkozhatunk. Természetes élőhelyei közé tartoznak a szubtrópusi és trópusi síkvidékek, valamint a hegyi esőerdők.
A csombókos harangozómadár jellemzői
A csombókos harangozómadár körülbelül galambméretű, a hím példányok testhossza 28-29 centiméter, testtömegük 210-220 gramm. A tojók ezzel szemben 27-28 centiméteresre nőnek meg, és 218-223 grammot nyomnak. A különbséget inkább a tollazatuk jelenti, ugyanis a hímeké fehér, a nőstényeké pedig zöld. A csombókos harangozómadár leginkább gyümölcsökkel táplálkozik, fészkében pedig általában két tojás található.
A csombókos harangozómadár a világ leghangosabb madara
Jeff Podos massachusettsi kutató és szerzőtársai véleménye szerint a csombókos harangozómadár a világ leghangosabb madara. Szerintük a madár kiáltásai elérhetik a 113 decibelt is, ami nagyjából egy cölöpverőgép hangjával egyenlő. Nem régiben kutatások folytak az Amazonas vidékén, ahol átlagosan 116 decibel értékű kiáltásokat dokumentáltak, ráadásul kiderült, hogy időnként a 125 decibelt is eléri a madár hangja.
Csak, hogy érzékeltessem, mennyire hangos ez, elmondom, hogy 110 decibel például a láncfűrész hangja, 120 mondjuk a légkalapács, vagy a rendőrautó szirénája, 130 pedig a mennydörgés. A párt kereső hím adja elő ezt a nagy hangot, ami kilométerekre elhallatszik. A kutatók azt is megállapították, hogy minél hangosabban kiált a madár, annál rövidebb ez a hang. Most pedig hallgassátok meg ti is a saját füleitekkel a világ leghangosabb madarát!
Képek forrása: bal oldali fotó: Hector Bottai/Wikimédia, jobb oldali fotó: Naturmuseum Senckenberg/Wikimédia