A mediterrán országokban lépten-nyomon találkozhatunk leanderekkel, amik folyamatosan virágba vannak borulva, így nem csoda, hogy kertünkbe is szívesen látnánk. Mit kell tudnunk a leanderek gondozásáról, hogy itthon is csodás virágokat hozzon? Cikkünkben összegyűjtöttük mi mindent kell tudni a leanderek gondozásáról, neveléséről és metszéséről.
Mit kell tudni a leanderről?
A leander Dél-Európa mediterrán tájairól került kis hazánkba, ahol mindenütt a városok díszévé vált. Bőséges virágba borulva nő a Leander az útszélén, a körforgalomban, a tengerparton, a parkokban és a kertekben is a tűző napon. Nem csoda, hogy mi magyarok itthon is viszont szeretnénk látni csodálatos virágait, így egyre sűrűbben látni a magyar háztartások verandáin és kertjeiben is. Magyar nevén a babérrózsára hallgat, de itthon is inkább leander néven közismert. Akár másfél és két méteres magasságot is elérik és terebélyes bokrokká tudjuk varázsolni őket, ha megfelelően gondozzuk. Nálunk a telet nem éli túl, így télire fedett, meleg és száraz helyre kell bevinni őket. Már sokszínű virággal találkozhatunk, a leander lehet rózsaszín, fehér, bordó vagy sárga is.
A leanderek hő- és fényigénye
Mediterrán növény révén nem kell sokat találgatnunk, hogy milyen hő- és fényigénnyel rendelkeznek a leanderek, hiszen imádják a mediterrán éghajlatot, a napsütést és a hőséget. Amennyiben lakásban tartjuk, próbáljuk a déli fekvésű ablak közelében elhelyezni, hogy minél több erős napfény érje. Kora tavasszal már kivihetjük a kertbe, de ügyeljünk rá, hogy az átlagos nappali hőmérséklet már ne legyen alacsonyabb 10 foknál és éjszaka se legyen fagy. Érdemes nem egyből kirakni a tűzőnapra, hogy ne égesse el a leveleit, hanem szép lassan hozzászoktatni a napsütéshez, először egy állandó árnyékos helyre tegyük, majd félárnyékba és utána, mikor már hozzászokott a naphoz kitehetjük teljesen a napfényre. Mivel jól bírja a hőséget az a legjobb, ha a kert legnaposabb helyére helyezzük, de szereti azokat a helyeket is, ahol megreked a meleg, a falról visszaverődő meleg épp tökéletes erre.
A leanderek vízigénye
Amellett, hogy nagyon szereti a meleget, nagyon szereti a vizet is, így sose felejtsük el öntözését a tavaszi és nyári erős napsütésben. Az átmeneti évszakokban elég mérsékeltebben öntözni, épp elég annyi, hogy ne száradjon ki. Az öntözést időzítsük reggelre, hogy az estére lehűlt levegőben ne fázhasson meg a növény. Nyáron akár már napi kétszer is bőségesen kaphat vizet és ilyenkor már öntözhetjük este is, hogy reggelre fel tudja szívni a vizet. A nagy melegben érdemes arra is figyelni, hogy inkább langyos vizet locsoljunk a földjére, hogy elkerüljük a levelek besárgulását és hullajtását.
Lapozz a további praktikákért, hogy a te leandered is gyönyörűen virágokba borulva bokrosodjon !