Budapesten és több más településen is hatalmas büntetésre számíthatnak a kutyatartók, hogyha nem figyelnek oda eléggé, a büntetés elérheti a több százezer forintot is, elmondom, miért!
Tudni kell elsősorban azt, hogy az önkormányzatok külön-külön rendelkeznek arról, hogy milyen szabályok vonatkoznak a közösségi együttélésre, amikre természetesen nem csak az emberek, hanem az állatok, legfőképpen a kutyák is beletartoznak. A most napvilágra került szabályok pedig szigorúan kitérnek a kutyatartókra illetve a kutyákra. A büntetéseket nézve, nem mondanám azt, hogy ez rossz dolog, ugyanis a legtöbb dolognak alapnak kéne lennie akkor, hogyha van kutyánk.
A kutyák is jól járnak, ugyanis ezek után sokkal kevesebb kóbor kutya lesz az utcán, viszont a veszélye is meg van, ugyanis akinek nincsen pénze, vagy éppen nem akar eleget tenni ezeknek a szabályoknak, megszabadul a házi kedvencétől. Reméljük, azért kevesen tesznek majd így, most pedig nézzük, miért jár majd a büntetés, a következő oldalon folytatom!
Budapesten, a IX. kerületben póráz nélkül tilos kutyát sétáltatni, ha meglátják, hogy póráz nélkül sétál veled a kutyád, akkor 200 000 forintos büntetést rónak ki, ugyanis a rendelet szerint „aki közparkba ebet póráz nélkül bevisz, vagy beenged, súlyosan megsérti a közösségi együttélés alapvető szabályait és ezért kettőszázezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.” A kérdés már csak az számomra, hogyha elveszik valakinek a kutyája, akkor hazaviszik a gazdinak és kifizettetik vele a bírságot?
Ugyanakkor nem csak a IX. kerület önkormányzata ilyen szigorú, Budapest több területén és más településeken is kötelező a póráz viselése, a hiánya pedig pénzbírsággal jár! Ebben az esetben sem a bírsággal van a baj szerintem, hanem tényleg azzal, hogy póráz nélkül rohangál rengeteg kutya, én megértem, hogy a gazdája szerint nyugodt természet, de mi van akkor, hogyha az enyém nem az, rámorog a kutyájára, és akkor nekünk jön? Belegondolni sem akarok a következményekbe. A következő oldalon megosztom veletek, mire kell még odafigyelni!
Hihetetlenül egyetértek a büntetéssel, ha elveszik esetleg a kutyád, soha nem fogják tudni visszajuttatni hozzád, csak akkor, hogyha van benne chip, de ez csak egy a sok indok közül. Sokan még mindig nem tudják, de a kutyatartók kötelessége a négy hónapnál idősebb ebek chipeltetése. Ha egy kis kutyát új gazdihoz adunk esetleg, akkor az átadás előtt meg kell ejteni a chipeltetést, amit az állatorvos ültet be a kutyába, ezután pedig a chip száma és az adatai bekerülnek egy országos adatbázisba, amit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal üzemeltet.
Ha egy olyan kutyát adunk örökbe valakinek, akinek már van chipje, akkor is érdemes elmenni az állatorvoshoz és a chipben lévő adatokat módosítani. Ha egy kutyában nincsen chip, és ezt az állat egészségügyi hatóság kiszúrja, akkor a gazdi köteles a 45 000 forintos bírságot kifizetni.
Kutyafürdésért is fizetni kell!
Már őszt mutat a naptár, de a szeptember még inkább a nyarat idézi, ezért előfordulhat, hogy egy délutáni séta során a kimelegedett kutya belemegy a vízbe. Ha ezt olyan helyen teszi meg, ahol egyébként tilos a kutyák fürdetése, ötezertől ötvenezer forintra büntethetik a gazdit.
Bónusz büntetés: az ebösszeírás
Az önkormányzatoknak évente ebösszeírást kell szervezni, ennek során a kutyásoknak adatot kell szolgáltatni az ebekről. Ha elmulasztod ezt, azaz nem jelented be az önkormányzat felé a kutyádat, szabálysértési bírsággal számolhatsz, ami a cikk szerint akár 30 ezer forint is lehet.