Sokakat az tart vissza egy kutya beszerzésétől, hogy féltik kertjüket mindattól, amit az új négylábú családtag művelne azzal. Ez egy teljesen jogos aggodalom, azonban némi körültekintéssel és furfanggal sokkal biztonságossá tehető a kert egy ugató négylábú számára – és fordítva is! Ha szeretnéd, hogy kerted és kedvenced békében és harmóniában létezhessenek együtt, akkor kutyabaráttá kell alakítanod portádat. A következő tippek ebben hivatottak segíteni.
1. Húzz fel egy kerítést
Ha kertedben van egy olyan rész, amiben végtelenül érzékeny növényeket tartasz, és még véletlenül sem szeretnéd, hogy kedvenced tönkretegye őket, akkor kerítsd el azt a részt. Még egy alacsonyabb kerítés is sokat segíthet, különösen ha ebed sem tartozik a nagyobb testű kutyák közé. Ha nem szeretnél befektetni vagy vesződni egy fa vagy kő kerítéssel, akkor ültesd körbe kerted ágyásos részét magas, sűrű évelő bokrokkal, amelyek távol tartják a kutyákat a benti részektől.
2. Alakíts ki egy járdát
Figyeld meg, hogy mely részeket szereti felfedezni kutyád, és fektess le arra egy járdát. Nehéz pontosan betanítani, egy kutyának hogy hová mehet és hova nem, de legtöbbjük szívesebben lépked egy kiépített ösvényen, ha az egy ismerős helyen fekszik.
3. Növénytartós kertészkedés
A kert egy nagy része különálló növénytartókba is áthelyezhető, és habár ez nem feltétlenül fogja megakadályozni, hogy kutyád áskálódjon a kertben, inkább ezek körül kotor majd, mint bennük – főleg, ha megemeled őket.
4. Figyelj oda a mérgező növényekre
Mielőtt kutyát engednél a kertedbe, nézd meg, hogy vannak-e olyan növényeid, amelyek mérgezőek lehetnek számukra. A hagymafélék, a nyers burgonyák, az avokádók, a dohány és sok más növény halálos méreg a kutyáknak – és ez csak néhány példa. Tájékozódj új növények ültetése előtt is.
5. Alakíts ki egy kutyás részt
Jelölj ki egy helyet kertedben, ahol négylábú barátod kedvére játszadozhat anélkül, hogy bármiben kárt tenne (vagy benne esne kár). Kiválóan alkalmas erre egy árnyékos sarok, ahová játékok kihelyezésével szoktathatod oda kedvencedet.
6. Ne használd kutyád végtermékét a komposztban
A széklet valójában nagyon rossz trágya, ha előzetesen nem kezelik vegyszerekkel és hővel. A kutyagumi rengeteg parazitát tartalmazhat, amelyek a „kutyatrágyából” könnyedén a talajba, onnan pedig az ételekbe juthatnak.
7. Tedd fűszeresebbé kertedet
A kutyák (és a mókusok) nem kedvelik az erős illatú fűszereket, mint például a rozmaringot. Ha tehát valami ilyesmit ültetsz kerted érzékenyebb részei köré, akkor nem csak kedvenceidet tarthatod távol tőlük, hanem néhány vad kártevőt is, nem is beszélve a folyamatos fűszerutánpótlásról. Az erős paprikák szintén hatásosak – a kutyák nem szeretik őket, de nem is árthat nekik.
8. Telepíts valamilyen vízforrást
Érdemes kirakni egy kis medencét (egy gyerekmedence tökéletes erre a célra), amiben kutyád kedvére fürödhet és ihat belőle. Ez különösen fontos a nyári forróságban – ilyenkor mindenképpen húzd árnyékba.
9. Használd ki a rendelkezésedre álló teret
Egy vastag, buja, több réteges elrendezésű kert egyrészt gazdagabb vizuális hatást kelt, másrészt minél több növény van benne, annál kevesebb felület van, amit a kutyák feláshatnak.