Találtál egy kiskutyát, és nem tudod mihez kezdj vele? Megsajnáltad az utcán kóborló, láthatóan jól ápolt, gazdás kutyust? Megmutatjuk, mit érdemes tenni!
Sajnos gyakran előfordul, hogy egy kiskutya elkóborol, elszökik otthonról vagy akár séta közben is. Gyakran nagyvárosokban, Budapest utcáin is látni elveszett, jól táplált és láthatóan gazdás kutyákat, akik céltalanul, tanácstalanul keresik a helyüket a szagok és utak között... De mit tehet ilyenkor az ember?
Semmiképp se hagyd magára az elkóborolt kutyát, veszélyes lehet!
Természetesen mielőtt hozzáérsz vagy bármit teszel a kutyussal, érdemes megbizonyosodni róla, hogy nem bánt-e. Az esetek többségében ez azért látszik egy állaton: a jól táplált, gazdis kutyák főként a nagyvárosokban ugyanis jól szocializáltak, és nem kell tőlük tartani. Ha bizonytalan vagy, hívj segítséget!
Ha már rátaláltál a kutyára, esetleg sikerült közel kerülnöd hozzá, semmiképp se engedd el. Megriadhat, és ez akár az életébe is kerülhet! Ilyenkor jól jön, ha van nálad valami a pórázként funkcionálhat, de természetesen vészhelyzet esetén akármi megteszi.
Nyakörv és biléta: életeket menthet!
Első lépésként nézd meg, va-e bilétája a kutyusnak. Könnyen lehet, hogy ezzel le is zártad a történetet, mert megtalálod a gazdi telefonszámát a nyakörvön lógva. Hívd fel, meglátod, örülni fog kedvence előkerülésének!
De mi van, ha nincs biléta? Lapozz a következő oldalra a részletekért!
Ha nincs biléta - jöhet a chip leolvasása...
Szerencsére évek óta kötelező a kutyák esetében a chipeztetés. Ez egy egyszerű kis szerkezet, amelyet általában a kutya nyaka köré ültetnek be - és amely alapján beazonosítható a gazdi.
Ehhez azonban chip leolvasó is szükséges, ami nincs mindig kéznél. Szerencsére azonban már, főként a kutyások által kedvelt helyek környékén több helyen található már ilyen leolvasó készülék. A legutóbbi általam is tapasztalt esetben egy városligeti étterem kollégái segítettek hazatalálni a kétségbeesett gazdi négylábú kedvencének. A Városliget Café ugyanis nem csak kutyabarát helynek mondja magát - de az is: és chipleolvasójukkal mindig szívesen segítenek.
Ebből kiindulva, ha kiskutyát találsz és nincs kihez fordulnod, érdemes a környéken kérdezősködni, hol lehet ilyen szerkezetet találni. Természetesen állatorvosoknál, menhelyeken, állatvédő egyesületeknél ez már alap felszereltség, de ahogy a fenti példából láthatod, ha nincs ilyen a környéken sem érdemes feladni.
Ha sikerült leolvasni az elveszett kutya chipjét...
Ha találtál leolvasót, és megvan a kód a chipből, azzal önmagában semmire nem mész. Hívj fel egy állatorvost, és vázold a szituációt - ő a rendszerből könnyen ki tudja olvasni a chip alapján a kutya gazdáját és elérhetőségét!
Ha nincs chip, vagy nincs adat...
Sajnos ilyen is előfordul, hiszen sok felelőtlen gazdi próbál meg "spórolni" a chipeztetésen, vagy átíratáson. Ha se biléta, se chip nem található a kutyuson, az már bonyolultabb helyzetet vet fel. Ha van rá lehetőséged, a gazdi megtalálásáig ideiglenesen befogadhatod az állatot - de ha nincs, akkor se engedd útjára. Az ország minden pontján találhatóak menhelyek, ideiglenes örökbefogadók és állatvédő civil szervezetek, akik segítenek!
Szintén tapasztalatból mondhatom, hogy a közösségi médiának nagy hatalma van az ilyen esetekben. Ne tétovázz kitenni a talált kutyus képét, és felszólítani ismerőseid a megosztásra! Mindig írd rá azonban a képre, hogy mikori a bejegyzés - így nem terjed majd éveken keresztül feleslegesen az emberek között.