Gondoskodjunk kutyáinkról télen

Így tartsd melegen kutyáidat a téli hónapok során

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Kutya gondozása télen

Ne etesd túl a kutyádat

Nagyon fontos hogy kutyád rendszeresen és eleget egyen a téli hónapok során, hiszen a táplálék fontos energiaforrás számára, ami nélkülözhetetlen a természetes hőtermeléshez. Azonban egy benti kutyának nincs szüksége több tápra a téli hónapok során. Ezzel csak megnöveled a túlsúly kialakulásának veszélyét. Az extra adagok csak a kinti, vagy a különösen télen aktív kutyáknak adhatók a hideg évszak során. Bővebb információért egyeztess kutyád állatorvosával. Ügyelj rá, hogy kutyádnak mindig legyen friss és tiszta vize a tálkájában, akár kint, akár bent tartod – egy melegíthető tálka beszerzése gyakran sokat segíthet ebben.

Győződj meg róla, hogy az ól bélése meleg és megfelelően van elhelyezve

A kutyák ágyneműje nagyon fontos a téli hónapok során. Ha kutyád a földön vagy huzatos helyen alszik, akkor érdemes kicsit megemelni az alvóhelyét. Ezt valamilyen emelvénnyel, például egy raklappal is megoldhatod – elég csak néhány centi. Ügyelj rá, hogy az új ágy puha és meleg legyen!

Fűts be a hideg éjszakákon

Ez különösen az idős és ízületi gondoktól szenvedő kutyák esetén fontos. Nagyon fontos, hogy éjszakánként melegen tartsd őket. Az idős kutyák merevebbé válnak a hidegebb időkben, és segítségre lehet szükségük ízületeik melegen tartásában. Ezt egy puha takaróval oldhatod meg, miután kutyád lefeküdt alvóhelyére. 

hirdetes

Ha a kutyád túl van azon élete rágcsálós részén, akkor vásárolj néhány meggymagpárnát, amiket emberi ízületek melegen tartása céljából készítenek. Ezeket mikróban melegítsd fel (mindig olvasd el alaposan a gyártó utasításait!), amiket aztán kutyád fájós ízületeire helyezhetsz, hogy kényelmesebbé tedd számára a fekvést és az alvást. Ez után takard be alaposan kedvencedet.

Rendszeresen cseréld az ágyneműt

Ne csak a kutyaólban, de a kutya benti ágyneműjén is összegyűlhet a piszok, a baktériumok és az élősködők, amik a meleg helyeket keresik. Érdemes tehát biztosítani, hogy rendszeresen tiszta „ágyra” fekhet le kedvenced.

Szerezz kutyaruhákat kedvencednek

Bizonyos méretű kutyák esetén néhány kifejezetten kutyákra szabott ruhadarab is segíthet kedvenced melegen tartásában. Ez általában a kistermetű és rövidszőrű kutyák számára ideális, a hosszabb szőrűek nem igazán igényelnek ilyen viseleteket. Ha kutyád rendszeresen reszket (ahogy az emberek is szoktak) a hidegben, akkor egy ilyen ruhával sokat segíthetsz rajta. Az ilyen ruhák bármilyen kutyaméretben megvásárolhatók, vagy akár házilag is elkészíthetők.

A nedvesebb időszakokban érdemes egy plusz vízálló réteget is felvinni a ruhára, de ügyelj rá, hogy a kutya kényelmesen mozoghasson és lélegezhessen benne. Csak száraz ruhát adj kutyádra, mielőtt kivinnéd a hidegbe. Te sem mennél ki szívesen vizes ruhákban vagy vizes hajjal télen – a kutyád ugyan úgy fázhat és megfázhat ettől! Érdemes mindig biztosítani, hogy legyen legalább egy tiszta kutyaruha, amit bármikor kedvencedre adhatsz (míg a másik ruha szárad).

Hacsak bent nincs különösen hideg, ne add kutyádra a ruhát a házon vagy lakáson belül, mert így később nem fogja melegnek érezni, ha kiviszed a hidegbe. Érdemes a ruhákat mancsvédőkkel is kiegészíteni, hogy megvédd kutyád talpait a só és a hó által okozott sérülésektől és sebektől.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-23

Így védekezz az őszi kertek ellensége, a kékalga ellen

Tudd meg, hogyan védekezhetsz hatékonyan a kerted őszi ellensége, a kékalga ellen! Tippek megelőzésre és kezelésre kertészeknek és hobbi kertészeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

méh (anyaméh)

1. (anat.) Az embrió és a magzat védelmét, táplálását, majd a vemhesség végén a... Tovább

fűszilázs

zöld v. fonnyasztott fűből készített szilázs. A szénakészítés mellett a fűszilázs... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos