Így gondozzunk futónövényt a szobában - A kúszó fikusz termesztése

A kúszó fikusz termesztése és gondozása

ZH
hirdetes

A Fikusz nemzetségnek több mint 850 tagja van, amelyek közül sok népszerű szobanövény lett – és ennek jó oka van. Nemcsak vonzóak és könnyen termeszthetőek, de kiváló és viszonylag szívós szobanövények is, amelyek ellenállnak a különféle körülményeknek, sőt bizonyos fokú jóindulatú elhanyagolásnak is. Most megmutatjuk hogyan termeszthetsz kúszó fikuszt.

kúszó fikuszok

Néhány tudni való a fikuszokról és a kúszó fikuszról


A legnépszerűbb a Ficus pumila, más néven kúszó fikusz. Ellentétben nagyobb, fás szárú rokonaival, amelyek magasba akarnak nőni, az örökzöld kúszó fikusz civilizáltabb szőlőnövény – különösen, ha szobanövényként termesztik. Ázsiában őshonos, termeszthető terráriumban vagy nagyobb cserépben is használható, ahol szépen leesik az edény oldalain. Fiatal szobanövényként a kúszó fikusz kis szív alakú fényes levelekkel rendelkezik a vékony szárakon. Kívül az érett levelek bőrszerű textúrát és elliptikus formát hoznak létre a bokros száron.

A kúszó fikusz lelkes kúszónövény, és jobban bírja az agresszív nyírást, mint az olyan finom fajok, mint az angol borostyán. Legjobb ősszel ültetni, és eleinte lassan növekszik, és az érés során felgyorsítja a tempót. Végül elérheti a 15 láb hosszúságot is.

A Fikusz nemzetségbe tartozó fajok tejszerű nedve súlyos bőrgyulladást okozhat. A növény metszésekor célszerű kesztyűt viselni. Azok a háziállatok, akik növényeiket rágják, súlyos irritációt tapasztalhatnak a szájban, a torokban és a bélrendszerben.

Kúszó fikusz termesztése és gondozása


Az egészséges kúszó fikusz növény kulcsa a lehető legtöbb meleg, párás levegő, sok egyenletes nedvesség és erős közvetett fény (de nem közvetlen napfény). Érdemes azonban megjegyezni, hogy még a nagyon egészséges és jól ápolt növények is valószínűleg csak néhány évig bírják ki a cserépben; végső soron gyökérstruktúrájukat agresszív és terjedő növekedésre tervezték, és nagyon valószínűtlen, hogy a szobanövény valaha virágzik vagy gyümölcsöt hoz.

hirdetes

Ha a kúszó fikusz növényt a természetes beltéri élettartamánál tovább szeretnénk megtartani, szaporítsuk a növényt körülbelül kétévente. Ily módon, amikor az egyik növény hanyatlik, egy új várja, hogy elfoglalja helyét.

Ha úgy döntünk, hogy kültéri kertben ültetjük el, tudjunk róla, hogy a kúszó fikuszt következetesen le kell metszeni, hogy ne terjedjen át a közeli növényekre.

Fény


A kúszó fikuszok jobban szeretik a világos helyet otthonunkban, de nem szeretik a közvetlen napfényt, amely hajlamos megperzselni és megégetni a leveleket. Általában arra kell törekedni, hogy minden nap hat-nyolc órányi szórt, közvetett fényt biztosítsunk növénynek. Gyenge fényviszonyok között is túlélnek egy ideig, de minden bizonnyal lassabban nőnek, és esetleg lehullanak leveleik.


Talaj

A kúszó fikuszok számtalan talajtípusban növekedhetnek, mindaddig, amíg jó vízelvezetésűek. Általában bármelyik boltban vásárolt, kereskedelmi forgalomban kapható virágcserepes keveréket választhatjuk.

 

Víz


Tartsd a növényt folyamatosan nedvesen, de ne hagyd, hogy a gyökerek vízben üljenek. Az újbóli öntözés előtt hagyni kell a talajt kiszáradni. Általában a kúszófikuszt rendszeresen (körülbelül hetente) kell öntözni a növekedési időszakban, de csökkentsük öntözését ősszel és télen, amikor a növény hajlamos részleges nyugalmi állapotban van. Ha azt észleled, hogy a növény levelei megbarnulnak vagy lehullanak a növényről, valószínűleg túl sok vizet kap.

Hőmérséklet és páratartalom

Trópusi örökségéhez híven a kúszó fikusz a meleg, nedves környezetet részesíti előnyben. A beltéri hőmérsékletet 18 és 28 Celsius fok között kell tartani, és soha nem szabad 12 fok alá süllyedni. A növény az átlag feletti páratartalmat is kedveli, ezért fontoljuk meg, hogy otthonunknak már nedves részében (például konyhában vagy fürdőszobában) tartsuk, vagy fektessünk be egy légpárásítóba.

Trágyázás


Míg a kúszó fikuszt nem kell megtermékenyíteni ahhoz, hogy jól fejlődjön, tápoldatozzuk, hogy elősegítsük növekedési ütemét. Ha úgy döntünk, hogy etetjük a növényt, válasszunk gyenge folyékony műtrágyát, és havonta egyszer takarmányozzuk egész tavasszal, nyáron és ősszel, télen minden második hónapra csökkentve.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-11

A legnépszerűbb karácsonyi cserepes virágok bemutatása és gondozása

Merülj el a karácsonyi cserepes virágok varázslatos világában, és ismerd meg, hogyan hozhatnak ünnepi fényt otthonodba. Eközben gondozásukról is olvashatsz.

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-12

Agyaggolyók a növénygondozásban: Minden, amit tudnod kell

Az agyaggolyók nemcsak egyszerűek és praktikusak, de valódi segítséget nyújtanak a növények egészséges fejlődésében – fedezd fel, hogyan használhatod őket!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

durum búza (keményszemű búza, Triticum durum Desf.)

a mérsékelt égöv melegebb tájain váltja fel a közönséges -búzát. Tavaszi és féltavaszi... Tovább

begytej

a ->galambalakúakhoz tartozó madarak begyében termelődő, az ->ivadékgondozásban fontos... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert Kertészet növény Növénytermesztés virág virágtermesztés