A legtöbb pozsgás növény illetve kaktusz kifejezetten szereti a kinti létet. Néhány ott is hagyható egész évben, a telet is beleértve. Ugyanakkor, hidegtűrő képességük e növényeknek sok dologtól függ; fajtájuktól, eredeti földrajzi helyzetüktől, de ugyanakkor a jelenlegi környezettől, ahova ültetve vannak. Itt megtalálható a fenntartásukhoz, illetve teleltetésükhöz néhány általános tanács, ami a pozsgás-, illetve kaktuszfélékhez tartozik.
Milyen teleltetés, milyen pozsgásnak?
Fontos, hogy ismerd a növényedet, az eredeti, latin nevén. Ez alapján tudod behatárolni, hogy pontosan milyen rendhez, fajhoz tartozik.
Ha már ismerjük növényünket, már könnyű lesz eldönteni, hogy cserépbe, vagy a szabadföldbe ültetjük. Ekkor kezdhetünk el gondolkozni a teleltetési módszerünkön fagy esetén. Mérés hiányában, ha nem nagymértékben, és nem is sok ideig jelenik meg a fagy, akkor a tárolásnak megfelelően elég letakarni ideiglenesen egy növényvédő fóliával. Amennyiben cserepes növényről van szó, a lakásba való betelepítés is jó megoldás. A legtöbben azt tartják ésszerűnek, ha áttelepítik őket egy fagytól védett helységbe. De minden esetben szárazon, esőtől, illetve locsolástól védve kell őket nevelni.
A pára elleni védettség kapcsán a kint elültetett társaikra is figyelni kell.
Készíts egy ideiglenes menedéket eső esetén – egy ponyva, egy kis alagút, a lényeg, hogy átlátszó legyen – és ha fagy, fejezd be a locsolásukat. Megteheted, hogy a durvább hónapokra valamilyen csomagolóanyagnál, vagy fagy elleni védőfóliánál döntesz, de akkor arra figyelj, hogy tudjanak benne lélegezni, ne rohadjanak ki növényeid alatta.
Kaktuszok
Ők gyakran a sivatagban találhatók meg, és a felépítésük végett ellenálnak a melegebb hőmérsékletnek, szárazabb időjárásnak. Ezeken a sivatagos vidékeken néhol megtalálható egy-egy alacsonyabb hőmérsékletű éjszaka, így természetükből adódóan, „szunnyadó állapotukba” lépve képesek az alacsonyabb hőmérsékletet is átvészelni.
Bár, a kaktuszfélék közül néhányan túlélik a gyenge - -5°C-ig -, és rövid – ami nem tart tovább 4 napnál – fagyhelyzetet, őket is öntözéstől, illetve esőtől védett helyen kell tartani. Ez a helyzet a csillagkaktusszal, ami a már majdnem geometrikus csillagformájáról ismerhető fel, a kígyókaktusszal, különös lelógó virágaival, illetve az egyik legnépszerűbb társukkal, az óriás sünkaktusszal. A hidegebb hónapokban (-15°C) a kötélkaktuszt lehet csak védelem nélkül kint hagyni száraz környezetben, akár egy fügekaktusz társaságában.
Habár a legnépszerűbb közülük, a közönséges fügekaktusz érzékenyebb lehet a negatívabb időjárásra, mint az abba a nemzetségbe tartozó társai.
Hidegtűrő pozsgások
Agávék
Ebbe a rendszertani kategóriába majdnem 200 faj tartozik, melynek többsége Dél-Amerikából, vagy Mexikóból származik. A francia kertek szépségei, legtöbb nagy teherbírással rendelkezik a hideg ellen. Példának okáért, a legellenállóbb a havard agávé, könnyen túléli a téli -10°C-ot, illetve ellenál a fagynak -20°C-ig, amennyiben száraz környezetben tartjuk.
Legtöbb fajtáját szintén tilos öntözni a téli időszakban, meg kell védeni a csapadéktól. Az alacsonyabb tűrőképességgel rendelkezőket, amennyiben egy cserépbe átültetjük, olyan szobában helyezzük el, ami fagymentes, de hűvös, illetve ahol elegendő napfényhez jut.