Kevés dolog ér fel azzal az élménnyel, amikor az ember az év első házi termesztésű paradicsomát kóstolja meg, ami öt perce még a kertben sütkérezett a napon. A klasszikus, piros paradicsomok a legtöbb kertben megtalálhatók, pedig ennek a közkedvelt növénynek több ezernyi örökség- és hibrid fajtája létezik, ami persze igencsak megnehezítheti a választást. Cikkünk célja bemutatni néhány érdekesebb opciót, néhány tippet a termesztésükről, és hogy milyen ízeket kínálnak. Mielőtt azonban belekezdenénk, tisztáznunk kell néhány alapfogalmat a paradicsomokkal kapcsolatban!
Mi a különbség a determinált és a folytonnövő paradicsomok között?
Determináltnak számítanak azok a paradicsomfajták, amelyek minden termésüket egyszerre hozzák, majd elhalnak. Esetenként az első fagy előtt még hoznak néhány új termést, de nem rendszeresen. Ez azért van, mert az ilyen paradicsomok virágai a hajtások végén jelennek meg, így nem tudnak tovább nőni – így alakul ki „determinált”, vagyis meghatározott méretük. Az ilyen paradicsomfajták általában kompakt méretűek, és legtöbbjüket nem kell metszeni.
A folytonnövő (vagy „folyamatosa növekedésű”) paradicsomfajtákat első sorban az különbözteti meg a determináltaktól, hogy a virágok nem a hajtások végén, hanem azok mentén jelennek meg, így nem állítják le a hajtások növekedését. Ebből következik, hogy nyáron nőnek és teremnek, amíg a hideg idő, vagy egy metszés meg nem állítja őket. Általában egy stabil paradicsomketrecre, vagy más támasztékra van szükségük.
Örökségfajták? Hibrid fajták?
Az örökségfajta (heirloom) paradicsomokat évekig szaporították szelektíven, egy bizonyos szín, vagy íz elérése érdekében. E fajták beporzását a természet (rovarok, szél) végzi, emberi beavatkozás nélkül. Általában több mint 4-5 évtizede léteznek, és generációról generációra szállnak – innen származik a kategória megnevezése is. Az örökségfajták javarészt nem olyan ellenállóak a betegségekkel vagy kártevőkkel szemben, mint a hibridek, de némelyikük jobb ízt, és érdekesebb jellegzetességeket kínál.
A hibrid paradicsomokat keresztbeporzással tenyésztették ki tapasztalt szakemberek, hogy a hibrid paradicsom két elődje legjobb tulajdonságait örökölje meg (pl. nagyobb méret, nagyobb hozam, jobb ellenállás a betegségekkel szemben, stb.) A hibrid fajták magvai általában sterilek, azaz nem tudnak kicsírázni, tehát minden termőidőszakra újakat kell vásárolni belőlük. A hibridek továbbá nagyon egységes méretű terméseket hoznak. Na, de nem szaporítom tovább a szót, ismerkedjünk meg a világ 19 legkülönlegesebb paradicsomfajtájával, amiknek a ti kertetekben is helyük van, a következő oldalon mindet bemutatom!