Kukorica termesztése
Kukorica termesztése – Hibridek
Minden hibrid nevében ill. leírásában találkozunk az „SC", „MSC", „TC", „DC" jelzésekkel, amelyeknek jelentése a hibridelőállítás módszerére, a hibridek genetikai jellemzőire utal. Mindezeknek azonban gyakorlati jelentőségük is van. Az „SC" hibridek vetőmagjának ára viszonylag drágább, de általában jobb a termőképességük, viszont jobb környezeti feltételeket igényelnek. A „DC" hibridek vetőmagja olcsóbb, bár általában termőképességük is szerényebb, de jobb az alkalmazkodóképességük. A „TC" hibridek tulajdonságai általában a két előző csoport közé tehetők. A hibridek kiválasztásánál szükséges annak mérlegelése is, hogy a környezeti feltételek melyik típusú (vonalszámú) hibrid termesztésének kedveznek.
A termesztendő hibrid kiválasztását követően a vetendő mag mennyiségét kell meghatározni. Gyakorta tapasztalatom még napjainkban is, hogy a termesztők egy része kg-ban gondolkodik. Ez a szemlélet még a búzatermesztésben is hibás, pedig ott lényegesen kevesebb a különbség a vetőmagvak méretében, tömegében. Egy SC, vagy egy DC hibridkukorica vetőmag méretében, ezerszemtömegében azonban 150-180%-os különbség is lehet. A vetendő mag meghatározásánál ezért csak csíraszám/ha mértékegységben szabad gondolkodni. A döntést viszont sok tényező módosítja. Általában FAO szám alapján szokásos javaslatot tenni a csíraszámra. Ezek szerint pl. az igen korai éréscsoportban 65-75 ezer, a korai érésben 60-70 ezer, a középérésű csoportban 55-65 ezer csíraszám javaslata az általános. Azonban ebből is látható, hogy az ajánlatok túlságosan tág határok között mozognak. Ezért a csíraszám optimalizáláshoz további szempontokat is figyelembe kell venni.
Ilyen módosító tényező pl. a hibridek vetési csíraszámra vonatkozó jelleggörbéje, ami azt mutatja, hogy milyen vetési sűrűség eredményezi a legnagyobb termőképességet. A görbe azt is mutatja, hogy az ettől kevesebb, illetve több csíraszám milyen mértékben csökkenti a termést. Jó lenne, ha a termesztők ismernék és hasznosítanák a jelleggörbék tanulságait, hiszen csupán a tőszám optimalizálásával többletráfordítás nélkül, esetleg vetőmagcsökkentéssel növelni lehet a hozamot. Sajnos gyakran tapasztalni lehet, hogy egy-egy vetőgép azonos beállítással a legkülönbözőbb hibridek egész sorát veti el a térségben. Természetesen sok egyéb tényezőtől is függ még a csíraszám értéke, többek között a talajtani, éghajlati és tápanyagellátottsági körülményektől is.