A krókusz az aljnövényzet gyönyörű virága, elegáns formájával és csodálatos színvilágával. Az újjászületés hírnöke. Hidd el, amilyen könnyen rá lehet nézni szépségére, annyira könnyű lesz termesztése is.
A krókusz a megújulást jelenti, hiszen tél végén jelenik meg, és kész köszönteni a tavaszt. Ugyanakkor vannak fajtái, melyek még ősszel is virágoznak.
Ezek a kis virágok vágott tőleveleikkel, a földön fekve mutatkoznak; fehér, rózsaszín, bíbor vagy sárga színekkel füves területen akár tömeges formában is. Általában megfelelő fényben képesek csak virágba borulni, amint árnyék éri, vagy félárnyékos helyre kerülnek – összecsukódnak.
Mikor és hogyan ültesd?
A krókusz évelő, virághagymás növény. Megtalálható nála egy segédszerv is, mely az „alvó időszakban” segíti a növény tápanyag elraktározását, ami majd az újjáéledéséhez lesz majd szükséges.
Egy tavaszi virágzáshoz, érdemes a hagymáját elültetni már szeptemberben, de mindenképp az őszi időszakban.
Mind kertedben, akár egy masszív fa tövébe, akár cserépben a teraszra ültetve szeretnénk tartani, válasszunk számára egy meleg, nagy mennyiségű fénnyel rendelkező helyet.
Az igényei nem túl nagyok, viszont mindenképpen figyeljünk, hogy biztosítsuk számára a jó vízelvezetést.
Amennyiben kertedben szeretnéd nevelni, érdemes előtte meglazítani a talajt, esetleg homokot keverni hozzá, ha az túl agyagos.
Ültetésükkör figyeljünk, hogy az egyesével történjen meg, egy 10 cm mélységű lyukban, és 10 cm távolságra egymástól. Csoportokban is ültethetjük őket, ebben az esetben a lyuk legyen sokkal nagyobb, de így se legyenek túl közel egymáshoz. Ez azért ajánlott, mert csapatostul szebbek lehetnek, s ez nagyjából 10 – 12 darabot jelent. Gyengéden fedjük le a hagymákat, majd picit nyomjuk földjüket össze. Felejtsük el a locsolásukat. Amennyiben más hagymás növényekkel szeretnénk őket összeültetni, akkor is figyeljünk, hogy azok 5 cm távoságban legyenek minimum egymástól.
Cserépbe ültetéskor annak alját mindenképpen ki kell fúrni. Emellett helyezzünk el benne egy réteget mely a vízelvezetést szolgálja – ezek lehetnek agyag golyók, melyek a cserép aljára vannak helyezve, s melyeket akár homokkal is összekeverhetünk.
Gondozása
Krókuszaid szezonról szezonra nagy lendülettel fognak visszatérni kertedbe, megfelelően fejlődve és virágozva.
Ugyanakkor egy kis gondozást ez a növény is igényel, bár nem kőbe vésett. Távolítsd el róla a már elhervadt virágokat, illetve a leveleit is, amennyiben azok már teljesen megszáradtak.
Nem igényel különösebb locsolást, esetleg csak akkor egy kicsit, amikor nagyon hosszú időn keresztül van szárazabb időjárás. Trágyázása egyáltalán nem szükséges.
A krókusz a legtöbb betegségre egyáltalán nem hajlamos, és a különböző élősködők sem támadják meg. Gyökerét viszont kisebb rágcsálók szívesen fogyasztják, így érdemes egy kisebb kerítéssel ezektől virágunkat megvédeni, illetve azzal, hogy hagymáját mélyebbre ültetjük.