A kolhicineket új növényfajták létrehozásában is hasznosnak találták, mivel megszakítja a sejtosztódási folyamatot, és ezáltal olyan poliploidokat hoznak létre, amelyek lehetővé teszik az új faj számára, hogy megőrizze az anyanövény genetikai információit.
Az őszi krókusz nevelése
Természetesen az őszi krókusz kerti termesztése során nem a gyógyászati tulajdonságokat, hanem az elragadó virágzást részítjük előnyben. A színes virágai kezdetben a földből fakadnak, levelek nélkül. Rövid ideig láthatjuk őket, két-három héten belül elhervadnak, majd a következő tavaszig nyugalmi állapotban vannak, ekkor három-nyolc, 31 centiméteres levél jelenik meg, és egészen kora nyárig megmaradnak. Szeptemberben kibújik ebből az állapotból, hogy ismét virágozzon fürtös virágok tömkelegével.
Az őszi krókusz gumóból fejlődik ki, amelyet nyár végén vagy kora ősszel kell elültetni, 5-10 centiméter mélységben a talaj felszíne alatt. Virágai általában érzékenyek, ezért óvni kell őket. Helyezzük őket alacsony növények védettségébe, vagy akár a pázsit közé. Számos féle helyen megél, a teljes naptól a részleges árnyékig.
Elültetés után nagyon kevés figyelmet igényel. Bár száraz körülmények között szükségük van öntözésre, különben ez sem kötelező.
Ha fűbe ültetjük a virágot, fűnyírás előtt hagyjuk, hogy elszáradjon.
Az őszi krókusz sokszínűsége
Gyönyörű lila, kék árnyalatokkal vagy fehér variációval is találkozhatunk. Csoportosan ültetve mutatnak a legszebben, akár a gyepbe, akár virágcserépbe vagy balkonládába ültetve. Az utóbbi esetben figyeljünk rá, hogy a fagykárok elkerülése érdekében nagyobb ültetőedénybe tegyük őket. Fontos a jó vízelvezetés is, ezért ajánlott megtölteni a cserép alját egy réteg kaviccsal, majd arra szórjuk a virágföldet egy kis homokkal keverve. Nagyszerű kiegészítői lehetnek a krizantém- és őszirózsa-ültetvényeknek is, amik szintén a kertészeti időszak utolsó szakaszában mutatják meg szépségüket.