Csodálatos dísze lehet kertünknek a kövirózsa, én imádom ezt a mesés növényt akár sziklakertbe, akár konténerbe ültetve jól mutat! A most következő cikkben filléres dekorációs ötleteket mutatok nektek kövirózsára hangolva!
A kövirózsa bemutatása
A nálunk is őshonos fali kövirózsa nagyon változékony, az emberi környezetben ősidők óta ültetett, évelő növény. Az angolszász Hens and chicks név arra utal, hogy a tyúkok (hens) azaz a kifejlett tőlevélrózsák körül találhatók a kiscsibék (chicks), azaz a sarjak. A latin sempervivum “mindig élő” kifejezése a növény örökzöld voltára utal, a tectorum (“tetőn”) pedig kifejezi, hogy a kövirózsa gyakran a háztetőn is megjelenik. Az európai népek folklórjában villámhárítóként tisztelték. Ennek feltehetően valóságalapja is volt, hiszen a szukkulensek csökkenthetik a tűz terjedését.
A tőlevelek 8-12 cm átmérőjű levélrózsában állnak. Levelei húsosak, röviden kihegyezettek, kopaszak, pillás élűek, zöldek, máskor vörösesek. A levélszín tavasszal a legintenzívebb, a nyári melegben kissé megfakul. Halványpiros virágai álernyőben vagy füzérszerű virágzatban nyílnak június-júliusban. Elvirágzás után a levélrózsa rendszerint elpusztul, de a növény a sarjakról megújul. Jellemzője az alacsony termet, és a gyors terjedés.
A kövirózsa fagytűrő, szárazságtűrő, fényigényes. Figyeljünk, hogy jó vízgazdálkodású talajba ültessük. Nem megfelelő körülmények között levélrothadás léphet fel. A rómaiak kőedénybe ültették, amit a bejárat közelében helyeztek el. Ha sarjai révén elszaporodik mutatós növényfoltot képez. Manapság sziklakertekbe, falak tövébe, utak szegélyére ültetik. Szőnyegágyak szegélyezésére, sír beültetésére alkalmas. Mindenféle konténerben mutatós. A következő oldalon pedig mutatok nektek pár remek dekorációt, amihez kövirózsát használtunk fel!