Körtefák ültetése
Körtetermesztés – A körtefa fény- és talajszükségletei
Érdemes olyan helyet választani körtefádnak, ahol közvetlen napfény éri és jól szellőzhet. Ügyelj arra is, hogy az éghajlatodnak és USDA zónádnak megfelelő fajtát válassz – néhány körtefajta szívósabb, mint a többi. A körtefák általában jól érzik magukat a 3-10 USDA zónákban, de némelyikük még ennél is jobban tűri a szélsőséges viszonyokat. A körték vályogos, homokos, jó vízelvezetésű talajban érzik jól magukat, 6,0 és 7,0-s pH érték között.
Körtetermesztés – A körtefa beporzása
A legtöbb körtefajta nem önbeporzó, és legalább két fajtára lesz szükséged, mert keresztbeporzással képesek csak gyümölcsöt teremni. Érdemes észben tartani, hogy nem minden fajta képes kompatibilis egymással, ha keresztbeporzásról van szó:
- Európai fajta – Kompatibilis porzók: Vilmos – Bartlett, Bosc kobak, Comice, Vilmos, Seckel; Bartlett – Vilmos, Bosc kobak, Comice; Bosc kobak – Vilmos, Bartlett, Comice, Seckel; Comice – Vilmos, Bartlett, Bosc kobak, Seckel; Seckel – Bosc kobak, Comice, Bartlett
- Ázsiai fajta – Kompatibilis porzók: Chojuro – Shinseike, Bartlett; Nijisseiki (20th Century) – Chojuro, Shinseike, Bartlett; Hosui – Részben öntermékeny, bármely másik, azonos időben virágzó körtefajta kompatibilis porzó lehet; Shinseike – Chojuro
Körtetermesztés – A körtefa növénytartós termesztése
Mivel jól tűrik a kisebb helyeket, a törpe körtefákat akár növénytartóban is lehet nevelgetni. Néhány fafajta akár három évvel az ültetés után is képes gyümölcsöt hozni.
Körtetermesztés – A körtefa nevelése magról
Habár nem lehetetlen magról körtefát nevelni, akár egy évtizedbe is telhet, mire fáid gyümölcsöt hoznak majd. Éppen ezért felnőtt fákat érdemes beszerezni, ha nem szeretnél éveket várni a szüreteléssel. A körtefák gondozásáról a következő oldalon fogok írni többet!