Temérdek oka lehet annak, hogy egy kezdő, vagy akár egy veterán kertész körtét ültessen a telkére – ezek a gyümölcsök nem csak finomak és egészségesek, de meglehetősen szívósak is, így többféle éghajlaton is képesek megmaradni. A körtefák ültetése különösen jó választás azoknak, akiknek nincs túl sok helyük kertjükben, ugyanis a szűk helyen is vígan eléldegélnek (nem is beszélve a számos törpe változatról).
A körtefák nem igényelnek kifejezetten sok gondoskodást, ráadásul a gyümölcsfákra jellemző kártevőkre és betegségekre is kevésbé fogékonyak. Körtefajták, gondozás, betegségek, kártevők – cikkünkben mindent megtalálsz, amire egy kertésznek szüksége van, ha körtét szeretne termeszteni!
Körtetermesztés – A körték különböző fajtái
A körték több ezer fajtáját felesleges (és lehetetlen) lenne itt felsorolni. Ha körtét szeretnél termeszteni, akkor mindenekelőtt tudnod kell, hogy léteznek normál, féltörpe, és törpe változatok is. A törpe változatok kiválóak, ha csak minimális hely áll rendelkezésedre, vagy növénytartóban szeretnéd nevelni fáidat. Megkülönböztetünk továbbá gyümölcsöző és nem gyümölcsöző fajtákat. A nem gyümölcsöző fajtákat értelemszerűen nem gyümölcsük, hanem levélzetük miatt szokás termeszteni. Cikkünkben a gyümölcsöző fajtákra koncentrálunk, hiszen a legtöbben nagy valószínűséggel terméseik miatt szeretnének körtefákat nevelni. A gyümölcshozó körtéknek három fő fajtája van: európai, ázsiai, és hibrid – első körben ismerkedjünk meg ezekkel közelebbről is!
Európai körtefajták (Pyrus communis)
Az európai körtefajták azok, amikkel a leggyakrabban találkozhatunk a piacon, és az üzletekben. Ezek a körték ízletesek, de nem túl ellenállóak a betegségekkel szemben. Az európai körtefák egyenesen nőnek, és csinos díszei lehetnek a kertnek, különösen az őszi virágzáskor, amikor fehér vagy rózsaszín szirmok lepik el az ágaikat. A normál fajták durván 12 méter magasra nőnek meg. Gyakori európai körtefajták a Vilmos, az Vilmos, a Bosc kobak, Colette, a Moonglow, és a Sunrise.
Ázsai körtefajták (Pyrus pyrifolia)
Az ázsiai körték húsa keményebb, és formájukban inkább az almákhoz hasonlítanak, mint a „klasszikus” megjelenésű, európai körtékhez. A legtöbb fajta 4,5 méter magasra nő meg, és legtöbbjük részben öntermékenynek is számít. Előbb virágzanak, mint az európai körték, de azokkal ellentétben nem képesek megérni, miután leszüretelték őket. Gyakori ázsiai körtefajták az Olympic, a Hosui, a Peggy, a Korean GIant és a Maxie.
Hibrid körtefajták (Pyrus communis x)
A hibrid körtefajták az európai és ázsiai fajták keresztezésével jöttek létre, és mivel általában keményebbek és szemcsésebbek, mint a másik két kategória, és előszeretettel használják őket főzéshez, illetve jobban tárolhatók. Az európai körtékhez hasonlóan szüretelés után érnek meg. Népszerű hibrid körtefajták a Kieffer, az Orient, a Comice, és a Seckel. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a körtefák ültetéséről, gondozásáról, a következő oldalon erről fogok beszélni, érdemes lapozni egyet!