Az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és a Kormány eddigi tárgyalásainak eredményeiről
Az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság (továbbiakban: Sztrájkbizottság) a 2007. február 19-én
kötött megállapodás teljesítését követelte.
1/ A keresetek alakítása
1.1. A Kormány 2009-re az illetménytáblázatokban garantált illetménytételek növelését vállalni nem tudja. A Sztrájkbizottság nem mond le az illetménytáblákban garantált illetménytételeknek a 2007-es megállapodás szerinti növeléséről.
1.2. A Sztrájkbizottság igényelte, hogy a 13. havi illetmény 2009. évi felfüggesztése miatti keresetcsökkenés a költségvetési szerveknél ellentételezésre kerüljön. A tárgyalások eredményeként ellentételezés havi bruttó 180.000 Ft illetményig teljes mértékben – azaz a havi illetmény 8,33%-ának megfelelő összegben -, afölött havi bruttó 15.000 Ft összegben 2009-ben történik, első alkalommal a januári illetménnyel együtt február eleji kifizetéssel. Az ellentételezés teljes fedezetét a központi költségvetés biztosítja.
1.3. A Sztrájkbizottság a tárgyalások során kezdeményezte, hogy a 2007. február óta a közszolgálati jogviszonyokból kiszervezettekre is terjedjen ki az ellentételezés. A kormányzati tárgyalók ezt nem tartották lehetségesnek.
2/ A közszolgálati alkalmazottak foglalkoztatási biztonságát erısítő intézkedések
A Sztrájkbizottság (hangsúlyozva, hogy a foglalkoztatási garanciák erősítése nem helyettesíti a bérmegállapodást) követelte, hogy a közszolgálati alkalmazottak jogviszony-törvényeiben rögzített törvényes felmentési indokok közül meg kell szüntetni a fenntartói, munkáltatói létszámcsökkentésre, továbbá az átszervezésre történő hivatkozás lehetőségét. Igényelte azt is, hogy a munka-jogviszonyok átalakítására, az ún. kiszervezésekre ne kerüljön sor 2009-ben.
A kormányzati tárgyalók a Kormány illetékességi területén, a központi költségvetési szervek körében vállalják, hogy felhívják a fenntartókat és a munkáltatókat arra, hogy 2009-ben ne csökkentsék a közszolgálati alkalmazottak létszámát (leszámítva az alkalmatlanság vagy más hasonló egyedi ok miatti intézkedéseket). A kormányzati tárgyalók egyetértenek azzal a kezdeményezéssel, hogy a különböző jogállási törvényekből (Kjt., Ktv., Hszt., Hjt.) a törvényes felmentési (elbocsátási) jogcímek közül 2009-ben - a 13. havi illetmény felfüggesztésének időtartamára - kerüljön ki a létszámcsökkentési indok. Az átszervezésekkel esetlegesen együtt járó létszámváltozások jogszabályi megakadályozására a Kormány nem lát lehetőséget, ugyanakkor vállalja, hogy többféle formában segíti az érintetteket új munkahely megtalálásában.
A foglalkoztatás biztonságát, a létszámok alakulását érintő kérdésekről a felek az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban (OKÉT), az önkormányzati oldal részvételével folytatnak tárgyalásokat. A törvénymódosításokat a Kormány az Országgyűlés 2009. évi tavaszi ülésszakának kezdetére benyújtja.
3/ A Sztrájkbizottság és a kormányzati tárgyalók egyetértenek abban, hogy legkésőbb 2009. január 15-ig kezdődjenek tárgyalások:
a) a közszféra szektorális és ágazati érdekegyeztető fórumain további keresetnövelő intézkedések, kiegészítő juttatások lehetőségéről,
b) a Közalkalmazottak Országos Munkaügyi Tanácsa keretében a munkajogviszony változásokkal járó ún. kiszervezésekről,
c) az Országos Érdekegyeztető Tanácsban a munkaügyi perekben a munkavállalói illetékmentesség visszaállításáról, valamint - a munkavállalók önrendelkezési jogával összhangban – a szakszervezet perindítási jogának biztosításáról az egyéni munkaügyi jogvitákban.
A tárgyalások lehetőleg 2009. február 15-ig fejeződjenek be. Ezt követően az OKÉT áttekinti és értékeli a tárgyalások eredményét.
4/ A kormányzat képviselői jószolgálati közreműködést vállalnak a közszféra egyes ágazataiban az ágazati párbeszéd bizottságok megalakításához szükséges munkáltatói érdekképviseletek létrehozásának elősegítése, illetve ágazati kollektív szerződések létrejötte érdekében.
5/ A tárgyaló felek megállapodtak mind a főbb munkaügyi, mind a költségvetési folyamatok figyelésének elemeiről és módjáról a következők szerint:
- A keresetalakulást, a havi rendszeres és nem rendszeres kereset-kifizetéseket a szakértők által
- meghatározott ágazati, alágazati, szakágazati bontásban mutatják be, bruttó összegben havonta a
- költségvetési szervek körére. Nettó adatokat az összes keresetre közölnek.
- A keresetalakulás adataiból kiszűrők a közmunkák mennyiségének változása miatt keletkező torzító
- hatást.
- Az adatokat a költségvetési szervekre, a közszféra ágazatainak vállalkozásaira és non-profit
- szervezetire vonatkozóan külön-külön is bemutatják negyedévente.
- Létszám, létszámváltozási adatokat is rendszeresen, havonta közölnek ugyanolyan struktúrában,
- mint ahogy a kereseti adatokat közlik. A létszámváltozások évközi adatait az előző év decemberéhez
- viszonyítva is bemutatják.
- közölni fogják a mindenkori előző havi központi költségvetési és társadalombiztosítási
- bevételeknek és kiadásoknak az összegét, valamint
- a fejezeti és az általános tartalékok alakulásának az adatait is.
6/ A tárgyaló felek a 2009. első félévi költségvetési, valamint kereset- és foglalkoztatásstatisztikai adatok alapján 2009. szeptember 15-ig értékelik a folyamatokat az esetleges további teendők meghatározása érdekében.
7/ A tárgyaló felek tudomásul veszik, hogy az egészségügyi és a szociális ágazat szakszervezetei folytatni kívánják a 2004. évi sztrájkkövetelések tárgyalásait, és ágazati kollektív szerződés iránti követeléseiket is fenntartják. Mindkét ágazatban ragaszkodnak az ágazati megállapodás megkötéséhez 2009. január 1-jéig visszamenőleg.
8/ A Sztrájkbizottság a 2009. január 12-ére meghirdetett sztrájkot nem tartja meg. A 6/ pontban megjelölt közös értékelés elvégzéséig bérkövetelések tekintetében sztrájkmoratóriumot vállal.
Budapest, 2008. december 18.
Forrás: www.fvm.hu